Sokakta korkutan tablo: 17 kişi 'gruplar arası çatışma'da öldü

Sokakta korkutan tablo: 17 kişi 'gruplar arası çatışma'da öldü
Sokakta korkutan tablo: 17 kişi 'gruplar arası çatışma'da öldü
Kobani için yapılan gösteriler dün yurdun pek çok yerinde çatışmalara dönüşürken, sivil grupların sokaklarda karşı karşıya gelmesi endişeleri artırıyor. Olaylar sırasında hayatını kaybeden 18 kişiden 17'sinin bu gruplar arasındaki çatışmalarda öldüğü belirtiliyor.

RADİKAL – Suriye’de yoğunlukla Kürtlerin yaşadığı Kobani kentine yönelik IŞİD kuşatmasının daralması ve şehrin düşmesinin an meselesi haline gelmesi Türkiye ’de sokakları karıştırdı. Kobani’de yaşanan insani trajediye ve olası bir IŞİD işgali durumunda yaşanabilecek katliama dikkat çekmek için bir süredir yapılan eylemler, salı günü dış mahallelerinde IŞİD bayraklarının görülmeye başlamasının ardından kentin her an düşebileceği haberlerinin yayılmasıyla daha sert sokak protestolarına dönüştü.

Salı gecesi yurdun pek çok yerinde yapılan gösterilere polis müdahale ederken, dün bu tabloya yeni ve korkutucu bir ‘unsur’ daha eklendi. Başta Diyarbakır olmak üzere, Batman, Siirt, İstanbul , Bingöl, Mardin, Van gibi kentlerde göstericiler bazı ‘sivil gruplar’la da karşı karşıya geldi. Dün gün boyu yaşanan çatışmalarda 18 kişi hayatını kaybederken, bu can kayıplarının 17’sinin, göstericilerle bu gruplar arasındaki çatışmalar nedeniyle gerçekleştiği belirtiliyor. Kobani’de, PYD/YPG güçlerinin IŞİD’e karşı direnişine destek vermek için eylem yapan HDP/DBP’li gruplarla, özellikle doğu illerindeki eylemlerde Hür Dava Partisi (Hüda-Par) üyeleri ile bazı Selefi grupların karşı karşıya gelmesi ve her iki taraftan çok sayıda kişinin bu çatışmalarda can vermesi endişeleri artırıyor. Hüda-Par, 90’lı yıllarda PKK çizgisindeki Kürt siyasetçilere ve aktivistlere yönelik infazlarıyla bilinen ve 2000 yılında lider kadrosuna yapılan operasyonların ardından bu tür eylemlere son veren ‘Hizbullah’ örgütüne yakınlığın gizlemiyor. Geçmişte yaşanan bu kanlı günlerin ardından bu grupların yeniden karşı karşıya gelmesi ve birbirlerine kimi yerlerde uzun namlulu silahlarla ateş açmaları, sokak çatışmaların devam edebileceği endişelerine yol açıyor.

Kobani’deki Kürt güçlerine destek vermek için gösteri yapan gruplar, Hüda-Par/Hizbullah’ın yanı sıra, ülkenin farklı bölgelerinde farklı gruplarla da karşı karşıya geldi. Bingöl’de Selefiler, İstanbul ve İzmir’de ülkücüler, Mardin, Adıyaman gibi kentlerde IŞİD yanlısı bazı gruplarla çatışmalar yaşandı.


DİYARBAKIR
Sivil gruplar arasındaki çatışmaların en kanlı bilançosu Diyarbakır’daydı. Hizbullah ve PKK yanlısı grupların birbirlerine karşı zaman zaman uzun namlulu silahlar da kullandıkları çatışmalarda toplam 10 kişi hayatını kaybetti. PKK’nın gençlik örgütü YDG-H’nin sosyal medya hesabından öldürülen ‘Hizbullah yanlısı’ sivillerin fotoğrafları paylaşıldı.BATMAN
Batman’daki gösteriler sırasında Hüda-Par binası önüne gelen göstericilere parti binasından müdahale edildi. Bu esnada 22 yaşında bir genç hayatını kaybetti. Ölen gencin bina önünde yerde yatarken ve daha sonra arkadaşları tarafından götürülürken çekilmiş fotoğrafları Hüda-Par’a ait sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. Bazı sosyal medya hesapları üzerinden, kentin başka noktalarında da pompalı tüfeklerle ateş açan sivil kişilerin fotoğrafları paylaşıldı ve bu kişilerin Hizbullah yanlısı olduğu öne sürüldü. Aynı fotoğraflarda yüzü maskeli kişilerin ellerinde, bir dönem Hizbullah’ın işkenceli infazlarıyla gündeme gelen ‘domuz bağı’ ipleri tuttukları görülüyor. SİİRT
Kurtalan ilçesinde göstericilere açılan ateş sonucu 2 kişi hayatını kaybetti. Protestoculara ateş açanların ilçedeki korucular olduğu iddia ediliyor.


MARDİN
Mardin’deki Kobani eylemleri sırasında da göstericiler AK Parti ve Hüda-Par binalarını taşladı. Kentin birçok ilçesine de yayılan eylemler sırasında kimliği belirsiz kişilerce göstericilere açılan ateş sonucu 3 kişi hayatını kaybetti.


VAN
Van’daki gösteriler sırasında da 1 protestocu hayatını kaybederken bu kişinin de göstericilere farklı gruplar tarafından açılan ateş sonucu öldüğü öne sürülüyor.


BİNGÖL
Bingöl’de Kobani’ye destek eylemleri sürerken ‘Selefi’ oldukları söylenen bir grup ellerinde sopalarla ve tekbirler getirerek toplandı. İki grup arasında


İSTANBUL
Sultangazi’de yürüyüş yapmalarına polis tarafından engel olunan DBP’li gruba bir süre sonra Türk bayrakları ve tekbirlerle etrafta toplanan bir grup tarafından saldırı düzenlendi. DBP’li iki genç bu gruptakiler tarafından darp edildi. DBP ilçe binasına sığınan 50 kişilik bir grup, binanın etrafının karşıt görüşlülerce sarılması nedeniyle 7 saat mahsur kaldı.

Esenyurt’ta da benzer görüntüler vardı. Gün boyu süren çatışmaların ardından akşam saatlerinde ellerinde sopalar ve kesici aletlerle bir araya gelen ve ülkücü oldukları belirtilen bir grup HDP Kıraç belde binasını ateşe vermek istedi, bazı noktalarda karşıt görüştekilerle çatıştı.

Bağcılar’da da göstericilere bir grup ülkücünün taşlar ve sopalarla müdahale ettiği görüldü. 

Kobani yangını Türkiye'nin dört bir yanına sıçradı


Bakan Eker: Diyarbakır'da dün 10 kişi öldü


Alman basını: Erdoğan'ın yavaştan alması, Kürtleri kızdırdı


Öldürülen genç için tweet: Kahraman HüdaParlılar engelledi