'Sokaktaki sorun suç yaratıyor'

Son yıllarda suç türlerinde önemli değişiklikler olduğunu belirten Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, "Bu değişime polisin de ayak uydurması gerekiyor.

ANKARA - Son yıllarda suç türlerinde önemli değişiklikler olduğunu belirten Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, "Bu değişime polisin de ayak uydurması gerekiyor. Son dönemde artış gösteren asayiş olaylarını önleyebilmek için toplumun sıkıntılarının da tartışılması gerekir" dedi.
Gazetecilerle kahvaltı
Emniyet Genel Müdürlüğü koltuğuna bir hafta önce oturan Köksal dün polis muhabirleriyle kahvaltı yaptı. İnsanların temel haklarını koruyan Emniyet'in en ulvi teşkilatlardan biri olduğunu belirten Köksal şunları söyledi: "Son yıllarda suç türlerinde büyük değişmeler oldu. Sadece teknoloji değil, başka sebeplerle de değişmeler var. Mesela 15-20 sene önce polisin literatüründe kapkaç diye bir suç yoktu. Hırsızlık vardı, kavga vardı, adam yaralama vardı. Sonra kapkaç diye bir suç gündeme oturdu. Olayları önleyebilmek için toplumun bazı sıkıntılarının da tartışılması gerekir. Niye acaba, insanlar birbirlerine olan sevgi ve saygılarını kaybettiler? Niye yolda giderken 'bana yol vermedin' diye inip birbirilerini öldürme noktasına gelecek kadar şiddet eğilimi artmaya başladı? Bunları tartışmamız lazım."
Spordaki şiddete de değinen Köksal, polisin maçlarda kavga edenleri çoğu zaman suç işlemiş olrak görmediklerini itiraf etti. Köksal şöyle konuştu: "Biz talebeyken maça gittiğimizde, ayva satılırdı, ayva yerdik. Bir şey olduğunda en fazla o ayvayı atarlardı. Şimdi maçlarda görüyoruz; bırakın ayvayı, döner bıçaklarıyla maça geliyorlar. Polis maçlarda kavga edenleri çoğu zaman suç işlemiş adamlar olarak görmüyor. O nedenle polis biraz daha hassas davranıyor. Belki o hassasiyet de olayların biraz daha büyümesine neden oluyor."
'Okul müşterek sorun'
Okullardaki şiddete de değinen Köksal, "Olaylarda tatil yaklaşırken bir artış oluyor. Belki öğrencinin istediği notu alamamasının verdiği stres, belki de bir senenin birikimleri etkili. Önleyici hizmetler, gündemimize yeni bir sistem olarak oturmak durumunda. Yani nasıl yaparız da okulların önünde bu tür olaylar olmaz? Bu tek polisin işi de değil. Milli Eğitim'den yerel yönetimlere kadar herkesin müşterek sorunu" dedi.