'Sokaktakiler kurtarılabilir'

Sokak Çocukları Araştırma Komisyonu Başkanı Öner Ergenç, toplumun sahip çıkması halinde sorunun kökünden çözülebileceğini söyledi. Üç aydır çalıştıklarını belirten Ergenç, özellikle İstanbul'da yaptıkları çalışmalar sonucunda...

ANKARA - Sokak Çocukları Araştırma Komisyonu Başkanı Öner Ergenç, toplumun sahip çıkması halinde sorunun kökünden çözülebileceğini söyledi. Üç aydır çalıştıklarını belirten Ergenç, özellikle İstanbul'da yaptıkları çalışmalar sonucunda, sokak çocuğu olgusunun korkulacak ve aşılamayacak bir boyutta olmadığına inandığını ifade etti.
Ergenç: Rakam çok yüksek değil
En çok sokak çocuğunun bulunduğu İstanbul'da bile 2000-2004 yıllarında 2 bin 655 sokak çocuğunun kayıt altına alındığını belirten Ergenç, "Emniyet Genel Müdürlüğü, 2004'te, İstanbul'da 452 sokak çocuğu bulunduğunu bildirdi. Buradan da Türkiye genelinde rakamın çok yüksek olmadığı anlaşılıyor. Devlet Bakanı Güldal Akşit'in verdiği rakamlara göre de Türkiye'de 40 bin çocuk sokakta çalışıyor" dedi. Şubat sonunda çalışmalarını tamamlayacaklarını belirten Ergenç, elde ettikleri bulguları şöyle sıraladı:

 • Uzman personel yetiştirme konusunda ciddi bir eksiklik var. Türkiye'de yalnızca Hacettepe Üniversitesi sosyal hizmet uzmanı yetiştiriyor. Bu sayı artırılmalı ve bunlar öncelikle sosyal hizmet kuruluşlarında görevlendirilmeli.
 • Sokak çocukları olgusunun çözümüne iş dünyasının da katılımı gerekiyor. Her bir işadamının bir sokak çocuğunu işe yerleştirmesi halinde, rehabilite edilen sokak çocuklarının işsiz kalması gibi bir sorun olmayacaktır.
 • Tek başına sokaktaki çocuklar üzerinde yapılacak çalışma da yeterli olmaz. Risk altındaki aileler üzerinde de koruyucu, önleyici çalışmalar yapılmalı. O ailelerin çocukları da okula yerleştirilmeli ki tehlikelerden koruyabilesiniz.
  'Yasal boşluklar çok'
 • Şu an için risk altındaki ailelere ve çocuklara ulaşabilecek herhangi bir veri tabanı yok. Kime yardım ulaştığını, kime ulaşmadığını görebilme olanağı bulunmuyor. Tüm belediyeler sınırları içindeki ailelerin profilini çıkarmalı.
 • Önemli yasal boşluklar var. Ayrıca sokak çocukları, sosyal yardıma muhtaç aileler ve risk altındaki gruplara yönelik çalışmalar konusunda bir bakanlığın mutlaka koordinasyonla ilgili görevlendirilmesi gerekir. Sokakta herhangi bir suça karışan çocuklara avukat gibi olanaklar temin edilebilmesi, devletin bu çocukların velayetini üzerine alabilmesi konusunda yasal düzenlemeye de ihtiyaç var.
 • Çocuk ıslahevleri çocukları ıslah etmekten uzak. Çocuklar ıslah olmak yerine suç işlemek üzere eğitilerek çıkıyor. Öncelikle ıslahevleri ıslah edilmeli. Buralarda sosyolog, psikolog ve sosyal hizmet uzmanı görevlendirilmeli.


  • http://www.radikal.com.tr/7356157356150

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.