Sokaktan gelen sıcak bir haber

Sokaktan gelen sıcak bir haber
Sokaktan gelen sıcak bir haber

Kırlangıç ailesi, kış yaklaşırken sıcak bir ev sahibi olmanın keyfini yaşıyor. FOTOĞRAF: ENSAR ÖZDEMİR / AA

25 yıl önce İstanbul'ta geldikten sonra dağılan ve fertleri sokakta yaşam savaşı veren Kırlangıç ailesi, yönetiminde daha önce sokakta yaşayanların bulunduğu iki derneğin girişimiyle memleketleri Malatya'da sıcak bir yuvaya kavuştu

MALATYA - İstanbul’da sokakta yaşayan dağılmış bir aile, yönetiminde sokaktan kurtulan çocukların bulunduğu iki derneğin girişimleriyle, memleketi Malatya’ya getirilerek kiralanan eve yerleştirildi.
Umut Çocukları Derneği Başkanı Yusuf Kulca, İstanbul ayağını kendilerinin yürüttüğü ‘Yerinde ve Zamanında Çözüm’ projesinin Malatya’daki Bizim Çocuklar Derneği tarafından da sahiplenilmesiyle gerçekleştirdikleri ortak çalışmayı şöyle anlattı: “İstanbul’a uzun yılar önce giden 50 yaşındaki Hacer Kırlangıç ile çocuklarının Malatya’ya dönmelerini sağlamak için girişimlere başladık. Aile fertleri İstanbul’da son derece kötü koşullarda yaşamaya çalışıyordu. Yaklaşık 25 yıl önce Malatya’dan küçük bir kızıyla İstanbul’a giden Hacer Kırlangıç’ın iki erkek çocuğu daha olmuş. Eşinden ayrılan kadın, hiç okula göndermediği kızı Seda Kırlangıç’ı evlendirmiş. Bu evlilekten olan oğlu sokakta yaşamaya başlayan Seda Kırlangıç da çok geçmeden kocasından ayrılmış. Annesiyle birlikte yaşamaya başlayan Seda  Kırlangç ve bir çocuğu vatandaşlardan ve belediyelerden verilen yardımlarla hayata tutunmaya çalışıyordu. Bir oğlu işlediği eski suçlar nedeniyle cezaevine konulan Hacer Kırlangıç’ı kızı, bir oğlu ve torunuyla birlikte Malatya’ya getirdik.”
Yusuf Kulca ve Sokak Kedisi dergisi sahibi Ferhat Şahin tarafından getirilen aile, Bizim Çocuklar Derneği Başkanı Yaşar Eren tarafından Malatya’daki Melekbaba Mahallesi’nde hazırlanan eve yerleştirildi.
İstanbul’a nice umutlarla gelen binlerce ailenin bu tür hayal kırıklıkları yaşadığını vurgulayan Kulca, şunları kaydetti: “Uzun zamandan beri sokakta çalışan ve yaşayan çocuklara yönelik çalışmalar yürüten bir dernek olarak faaliyetlerde bulunuyoruz. Malatya’da irtibat kurduğumuz Bizim Çocuklar Derneği ile bir çalışma yapma kararı aldık ve tüm Türkiye’ye örnek olacak bir proje başlattık. Projenin hayata geçirilmesiyle çalışmanın geleceği açısından umutlandık. Malatya’ya getirdiğimiz aile İstanbul’da büyük sorunlar yaşayan ve dağılmış bir aileydi. ” (aa)