@ismailsaymaz

Söke Tugayı'nda dayak, küfür, uyuşturucu, ölüm

Söke Tugayı'nda dayak, küfür, uyuşturucu, ölüm
Söke Tugayı'nda dayak, küfür, uyuşturucu, ölüm
Aydın Söke 11. Piyade Tugay Komutan Yardımcılığı'nda vatani görevini yapan Piyade Er Kayahan Y. 10 Temmuz'da çarşı iznine çıktıktan sonra cesedi bir ağaçta asılı bulundu. Er Y.'nin birliği 2012 yılından beri şikayetlere konu oluyor
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Aydın Söke 11. Piyade Tugay Komutan Yardımcılığı’nda vatani görevini yapan Piyade Er Kayahan Y. 10 Temmuz'da çarşı iznine çıktıktan sonra cesedi, Adnan Kahveci Caddesi üzeri tren yolu karşısında bir arsadaki ağaçta asılı bulundu. Er Kayahan Y.’nın intihar ettiği sanılıyor.

Er Y.’nin birliği 2012 yılından beri şikayetlere konu oluyor. Söke 11 Piyade Tugay Komutanlığı ile ilgili ilk şikayet 13 Ekim 2012’de 'www.askerhaklari.com’a ulaştı. Adını gizli tutan bir asker Bölük Komutanı Yüzbaşı E. U.’nun kendisine yönelik şiddetinden yakınarak, şunları yazdı:
“Burada askerlik yaptığım günler bana ızdırap oluyor. Ulubaş bana defalarca vurmasına rağmen şikayetçi olmama da fırsat vermiyor. Vatani görevimi yapmak için geldiğim yerde şiddete uğruyorum. Sadece komutanlar değil, tüm rütbeliler askerlere şidet uyguluyor. Yüzbaşı U. beni defalarca camdan atmaya kalkıştı, adını da ‘ eğitim zayiatı’ diye adlandırdı ve tehdit etti. ‘Kime şikayet edeceksen’ dedi, korkmadığını söyledi. Ben evli insanım, her seferinde aileme ve eşime hakeret ediyordu. Her defasında vatana küfür etmek vatan sevgisiyse olmaz olsun böyle vatan sevgisi!”


TEFTİŞ EDİLDİ AMA 

Bu şikayet, platform tarafından aynı gün Millî Savunma Bakanlığı’a iletildi. MSB de birliğe bir teftiş heyeti gönderdi. Fakat teftişe rağmen şikayetler sürdü. Zira Yüzbaşı E.U., iddiaya göre, şiddet mağduru askerleri tehdit ederek, şikayetlerini dile getirmesini engellemiş, yeni askerleri heyetin önüne çıkarıp konuşturmuştu. Diğer taraftan E.U., iddiaya göre, dayakçı tutumunu sürdürmüştü. İlk dilekçeden sonra platforma ulaşan iki asker şunları yazdı:

* 21 Ocak 2013: Burada iki ay önce heyet gelip soruşturmaya aldılar ama hiç fayda etmedi. Yemin ediyorum, psikoloji diye birşey kalmadı. Küfür, dayak, hakaret ediyor bölük komutanı E.U. Askerleri korkutup, şikayette bulunmaması için zorladı ve tehdit etti. Dayak yiyen askerleri çıkarmadı. Gelen komutanlarımıza ifade edemedik. Dün de 1992/4 tertiplerinden yeni gelen asker intihara kalkıştı. Boğazını tuvalette kesip, ilaç aldı. Benimle O.U. isimli arkadaşımı odasına çağırıp kapıyı kapattı. Ayak kaval kemiğime defalarca vurdu ve bot izinden dolayı kan içinde kaldı. Bölük komutanımız bunu defalarca yaptı, yaptığını da inkar ediyor. Söz hakkı dahi vermiyor. Anama, avradıma, bacıma defalarca küfür edip hakerete bulunuyor. Darp raporu alamadık. Hastaneye dahi çıkarmıyorlar.

* 17 Mart 2013: Bölüğün eğitim bölgesinde kamelyada oturuken bir grup asker ısınmak için ateş yaktı ve bir rütbeli, bizim bölüğün takım komutanını azarladı, komutan da kısa dönem / uzun dönem ayırt etmeksizin dayak attı. Kısa dönemler olarak biz bu olayı bölük komutanı olan Piyade Üsteğmen G.A.’ya şikayet edince, “Şikayet ederseniz başınız ağrır” diye tehdit etti. Askerin uyuşturucu eroin, esrar, bali, tiner ve benzin kullanmasına göz yumuluyor. Diğer bölüklerden askerler uyuşturucu satın almak ve içmek için altıncı bölüğün koğuşlarına geliyorlar. Devrecilik ile birçok askeri intihar etme noktasına getiriyorlar.BİR AYDA 11 ASKER

Bu şikayetler de 27 Mart 2013’te hem MSB’ye hem de Cumhurbaşkanı, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu ve Genelkurmay’a gönderildi. Fakat yine önlem alınmadı. Hal böyle olunca er Kayahan Y.’ni intiharı da göz göre göre geldi. 10 Temmuz gününde çarşı iznine çıkan er Kayahan Y.’nin cesedi, Adnan Kahveci Caddesi üzeri tren yolu karşısında bir arsadaki ağaçta asılı bulundu. Asker Hakları Platformu’ndan Tolga İslam, hazirandan bu yana toplam 11 askerin intira sürüklendiğini belirtiyor.


  http://www.radikal.com.tr/114231611423168

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BAKAN - Secret Garden

  bu ulkede esir askerler icin 'keske olseydiler' diye nutuk atan basbakan yardimcisi varken bu komutanlar neler yapmaz.israilliler bir tek esir askeri icin 1023 tane militani serbest biraksin.ama cikip birde israile kufur ederler zalim diye.asil zulum asil zalim bu ulkede baska ulkelerde aramayin.bu ulke tamamen halk dusmanlarinin elindedir ve 80 yildirda boyledir

  KESKE - Secret Garden

  keske bu boluk komutani formaliteden namaza duran bir askere tek kelime etseydi.bakin ona ne yapardilar.ama akp ye dokunmadigi muddetce kimse cikip birsey demez.onlarda iyi biliyor bu yuzden dovdukleri kufur ettikleri hep kürt yada alevidir.

  askerhaklari.org - ergezene

  Bu ay ne çok asker intiharı olduğunu görmek; ve önceki aylara ve yıllara ilişkin askerde insan hakları ihlallerini takip etmek için: http://www.askerhaklari.com/kategori/intihar

  olsun, akp'ye laf etmiyorlar ya - keryil

  askeri vesayetin bitmesi boyle bir sey iste, siz militer devlet anlayisi mi bitecek zannettiniz? bakin aynen eskisi gibi, dayaklar, kufurler, olenler, kalanlar, gormeyen mufettisler... tek farki artik asker akp'ye herhangi bir tepki dillendirmiyor. bunun adi da vesayet kalkti oluyor. yoksa hala zorunlu askerlik varmis, hala iskence varmis, hala dayak varmis, hala cinsiyetcilik ve ayrimcilik varmis, hukumetin cok da umrundaydi. hukumetin temel derdi simdi "askerin moralini bozmayin"! dogru, oldurdukleri, dovdukleri, onurlarini ayaklar altina aldiklari insanlari gundeme getirerek morallerini bozmayin tosunlarimin! uc bes capulcu oldu, alti yedi kisi kendini asti diye 11. piyade tugay komutanligini yiprattirmam, yedirmem!

  //// - Al Capone

  AKP geldi geleli - Askerler de neler oluyor ? Baskomutanlar silivri hapis te - Askerlerin basindaki adamlar kim ??? imam hatipli mi ?

  Kader işte. - karçiçekleri

  Vatan borcunu ödemek için giden vatandaş hem anasını, avradını, hem de onurunu kaybederek geri döndüğü bir gerçek. Askerlikteki bu baskıyı dillendirdiğinde de hemen askerlikten soğutma cezasıyla karşı karşıya geliyor vatandaş. Adam olmak için daha çok aş ekmek yemek lazım.

  bir pisliğin hayatı - Dopchik

  İsmail Saymaz bu aralar yazdıklarını okudukça o günüm mahvoluyor abi.. uykularım kaçıyor yeminle sürekli bir pisliğin masum insanların hayatını nasıl berbat ettiğini okuyorum.. bu nasıl bir çöplüktür sen de kendini lağımda yaşıyormuş gibi hissediyor musun yaa..