Sökülen heykele Kadıköy talip oldu

Sökülen heykele Kadıköy talip oldu
Sökülen heykele Kadıköy talip oldu

MHP?li yeni başkanın depoya kaldırttığı ?Aşk Yağmuru? heykelinin yerine dün menekşeler dikildi. FOTOĞRAF: REŞAT ERDOĞDU / AA

İSTANBUL/ANKARA - Antalya’nın Kemer ilçesinde MHP’li yeni belediye başkanının ‘müstehcen bulup’ kaldırttığı heykele, İstanbul’un CHP’li Kadıköy Belediyesi talip oldu. MHP, başkanına sahip çıktı, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ise olayı, “Dakika bir, gol bir” diye değerlendirdi.
Çıplak bir erkeğin bir kadını belinden tutup havaya kaldırışını tasvir eden heykel, CHP’den seçilen ancak daha sonra AKP’ye geçen eski belediye başkanı Hasan Şeker tarafından yaptırtılmış,  2007’de bir kavşağa yerleştirilmişti.  

‘Yerine Eyfel yapacağız...’
Bir dönem Kemer’de CHP’den belediye başkanlığı yapan, 29 Mart’ta da MHP’den aday olup kazanan Mustafa Gül’ün ‘ilk icraatı’ bu heykeli kaldırtmak oldu. Gül, ‘6 metrelik metal heykelin yerine’ içinde kafeler bulunan ‘Eyfel Kulesi benzeri bir yapı’ yapılacağını da müjdeledi.
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ise dün heykelin Kadıköy’e getirilmesi için Kemer Belediyesi ve heykeltıraş Zafer Sarı ile irtibata geçeceklerini açıkladı.  Heykelin sökülmesiyse Kemer’i  ikiye böldü. 
Esnaf Arif Togan: Bu milletin kültürüne aykırı, edep dışı heykellerin sanat eseri diye yutturulması yanlış. 
Esnaf Burhan Alparslan: İnsanların bu kadar sorunu varken seçilir seçilmez bunlarla uğraşmak antipati yaratır. 
Terzi Mustafa Polat: Heykel çoğunluğun hoşuna gitmiyordu.
Esnaf Hüseyin Baltacı: Rus turistlerin her gün orada fotoğraf çektirip bir anı diye sakladıklarını düşünüyorum. Üzüldüm.
İsviçreli mimar Myniam Hagman: Senelerdir Kemer’e gelirim. Heykeli çok beğeniyordum, şimdiden özledim. Kemer’in turizm karakterine son derece uygun bir heykeldi. 

Günay’a göre kıyılar AKP’yi çok arayacak!
Kültür Bakanı Günay da ‘dakika bir gol bir’ dedi:
“Antalya’nın Kemer ilçesinde AK Partili belediye başkanı kaybetti, MHP’li belediye başkanı geldi ve ilk icraatı o heykeli kaldırdı; dakika bir, gol bir... Onun için Türkiye’de bundan sonra AK Parti’nin kaybettiği belediyelerde iyiye doğru gidiş mi olacak, kötüye doğru mu; daha demokratik, özgür bir ortam mı olacak? Yoksa AK Parti’yi aratacak olan daha kötü davranışlarla mı karşılaşacağız, hep birlikte göreceğiz. Kemer örneği, bu soruya çarpıcı bir örnektir.” 

MHP başkanına sahip çıktı
MHP’ise Belediye Başkanı Gül’e sahip çıktı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay’a göre ‘demokrasi işledi’:
“Kemer’in merkezinde yerli halkın önemli bir bölümü bu heykelden şikâyetçi. Kendi değer yargılarına uygun görmüyorlar. Belediye Başkanı da seçim kampanyası sırasında, ‘heykeli kaldırma’ sözünü veriyor. Kemer halkı da bu sözü veren başkanı çok büyük bir farkla belediye başkanı yapıyor. Demokrasiye inanıyorsak, halkın eğilimine tercüman olmuş, seçilince vaadini yerine getirmiş.” (Radikal, dha)