Sol bacağına sağ ayağı dikildi

Ailesiyle geçirdiği trafik kazasında iki bacağı diz altına yakın bölgeden kopan dört yaşındaki çocuğun sağ ayağı, sol bacağına dikildi. Doktorlar, operasyonun Türkiye'de dört defa gerçekleştirildiğini söyledi.

İSTANBUL - Ailesiyle geçirdiği trafik kazasında iki bacağı diz altına yakın bölgeden kopan dört yaşındaki çocuğun sağ ayağı, sol bacağına dikildi. Doktorlar, operasyonun Türkiye'de dört defa gerçekleştirildiğini söyledi. Bundan sonraki yaşamı boyunca sağ ayağını sol bacağıyla kullanacak ve sağ bacağına da protez ayak takılacak olan B.B'nin Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki tedavisi sürüyor.
Yaklaşık bir ay önce B.B, annesi, babası ve iki kardeşiyle otobüsle E-5 karayolundan Büyükçekmece'deki evlerine dönüyordu. Görgü tanıklarının ifadelerine göre, içinde bulundukları otobüs, başka bir otobüsle yolcu kapmak için yarışıyordu. Arkasından gelen aracın otobüse çarpmasıyla meydana gelen kazada çok sayıda kişi yaralandı. Dört yaşındaki B. B'nin ise dizlerinin altından iki bacağı kopmuştu. B.B. kaldırıldığı hastaneden, hemen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanesine sevk edildi ve ameliyata
alındı. B. B.'yi ameliyat eden yedi hekim, yaptıkları inceleme sonucunda çok nadir olarak uygulanan 'Çapraz bacak replantasyonu' yapmaya karar verdi. Operasyonda yer alan Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Yücel, bu tür ameliyatların mecbur kalınmadıkça yapılmadığını söyledi. Çocuğun sol ayağının bilekle beraber parçalandığını, sağ bacağının ise diz altının ortasından koptuğunu belirten Yücel, ameliyat kararını şöyle anlattı, "Biz plastik cerrahi ekibi oluşturarak ameliyata girdik. Ameliyatta zor bir karar vermemiz gerekiyordu. Hastanın sol bacağı nispeten iyi durumdaydı, ancak kopan parça çok ezilmiş ve parçalanmıştı, dikilebilecek durumda değildi. Buna karşılık kopmuş olan sağ ayak parçası iyi durumdaydı, ancak sağ bacak çok parçalanmıştı. O nedenle bir karar vermek zorundaydık." Türk cerrahlarının dört çapraz bacak replantasyon vakası bulunduğuna dikkat çeken Yücel, talihsiz B.B.'nin çocuk olmasının avantajıyla rehabilite dönemini atlatacağına inanadığını söyledi.