Solin Başbakan'dan annesini istedi

Solin Başbakan'dan annesini istedi
Solin Başbakan'dan annesini istedi
Haber: RAMAZAN İMRAĞ / Arşivi

Şırnak’ın Cizre ilçesinde belediye başkan yardımcısı olarak görev yaparken KCK operasyonu kapsamında tutuklanan Hanım Onur’un lösemi hastası kızı 5 yaşındaki Solin Onur, annesinin yanında olması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’dan yardım istedi. Annesi yanında olmadığı için tedaviye gerektiği gibi cevap veremeyen Solin için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de devreye girdi. 

Bir çocukta lösemi var diğerinde epilepsi 
Cizre Belediye Başkan Yardımcılığı yaparken 2011 yılı eylül ayında tutuklanan Hanım Onur’un lösemi hastası kızı 5 yaşındaki Solin ve epilepsi hastası oğlu 7 yaşındaki Mirhat Onur için sosyal medyada kampanya başlatıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin bunun üzerine çocukların tedavisi için devreye girdi.
Bakan Şahin’in talimatı üzerine Cizre Kaymakamı Şenol Koca önceki gün aileyi evinde ziyaret ederek çocukların tedavisi için bütün olanakların seferber edileceğini söyledi. Kaymakam Koca’nın ziyaretinden sonra kameralar aracılığıyla annesine yazdığı şarkıyı Kürtçe okuyan Solin, şarkısında, “Bahar gelip geçti, gözlerim hep seni bekler. İsteklerim yerine gelmiyor, bu ayrılık bitsin artık vallahi çok zordur” dedi.
Solin’in ağabeyi Mirhat da annesine yazdığı şarkıyı Türkçe söyleyerek anne özlemini dile getirdi.

‘Annemizi özlüyoruz’
Mirhat Onur, Başbakan Erdoğan ’a seslenirken de şöyle dedi:
“Benim gibi binlerce çocuk var. Hepimiz annelerimizi özlüyoruz. Başbakanımızın annesi öldü, ne kadar üzüldüğünü gördük. Bizim annemiz cezaevinde. Başbakan hiç annesini özlemiyor mu? Her çocuk annesinin, her anne de çocuğunun yanında olmak ister. Annem bırakılsın. Anneler Günü’nde annemiz bizim yanımızda değildi. Annemiz yanımızda olmadığı için çok üzülüyoruz. Biz annemizi istiyoruz. Başbakan’dan yardım bekliyoruz.”
Hanım Onur’un annesi Ayşe Yural ise annelerinin çocukların yanında olması, kızının serbest bırakılması gerektiğini anlatırken, “Çocukları anneleri yanında olmadığı için tedaviye istenilen düzeyde yanıt veremiyor. Bu konuda yetkililerden yardım ve destek bekliyoruz” dedi.