Solin'in barışı

Solin'in barışı
Solin'in barışı
Lösemi hastası 5 yaşındaki Solin ve ağabeyi Mirhat, 18 ay sonra nihayet KCK tutuklusu annelerine sarılarak uyudu.

KCK soruşturması kapsamında tutuklu bulunduğu cezaevinden lösemi hastası kızı 5 yaşındaki Solin ve epilepsi hastası oğlu 7 yaşındaki Mirhat’a bakması için tahliye edilen Cizre Belediye Başkan Yardımcısı BDP ’li Hanım Onur, 18 ay sonra evinde, çocuklarıyla birlikte uyuyabildi. Solin’in kendisine sarılmak için uyuyor numarası yaparak kucağında yattığını anlatan Onur, “Sabaha kadar hiç uyumadan Solin’i izledim” dedi.

Bırakıldığı gün evi basıldı
Ancak ailenin Cizre’deki evi, aynı gece polis tarafından didik didik arandı. “Sürpriz oldu. Polise şeker ikramında bulunduk. Hiçbir şey bulunmadığına dair tutanak tutup gittiler” diyen Onur bianet’e ‘binadan ateş edildiğini’ söyleyerek gelen polisin sadece kendi oturdukları dairede arama yaptığını, arama sırasında Solin’in çok korktuğunu söyledi. 76 kilo girdiği cezaevinde 48 kiloya kadar düşen Onur, cezaevine girmeden önce oğlunun hasta olduğunu biliyordu, ama kızının durumunu gazetede okudu: “Önce inanmak istemedim. Ben şeker hastasıyım, günlerce kendime gelemedim. Arkadaşlarımın desteğiyle toparlanmaya başladım ve birçok yere mektup yazdım. Sesimi duyurmaya çalıştım. Cezaevlerindeki mahkûm, tutuklu insanlar lösemi hastaları için kendi iliklerini bağışlamak istiyorlar.”
Önceki gün Mardin E Tipi Cezaevi’nden çıkarken kendisi için kampanya başlatan Diyarbakır (Dicle) Üniversitesi öğrencilerine, sosyal medyaya teşekkür eden Onur, tahliye kararının toplumsal baskının sonucu olduğunu düşünüyor. Başbakan’ın, Cumhurbaşkanı’nın ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in cezaevinden çıkmasında etkili olduğunu düşünen Onur, “Öcalan’ın başlatmış olduğu, hükümetin ve Sayın Başbakan’ın attığı olumlu ve cesaretli adımlardan kaynaklı gelişen bir süreç var. Umuyorum bu süreç, cesaretle sonuna kadar gider” diye konuştu.

 ‘Bütün çocuklar kavuşsun’

SOLİN:

“Anneme sarılarak uyudum ve hayallerim gerçek oldu.” MİRHAT: “Bize destek veren herkese sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Hep derdim, ‘Benim gibi binlerce çocuk var.’ İnşallah o binlerce çocuğun da annelerine kavuşma imkânı olur, benim yaşadığım sevinci onlar da yaşayabilir.”