Soluğu Fas'ta aldı

Soluğu Fas'ta aldı
Soluğu Fas'ta aldı
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Mahkeme tarafından hakkında yakalama kararı çıkartılan Gezi Parkı eylemcilerine Talimhane’de pala ile saldıran Sabri Çelebi’nin kararın çıkmasından bir gün önce Fas’a gittiği ortaya çıktı. Eşi Fas vatandaşı olan Çelebi’nin 10 Temmuz Çarşamba günü saat 16.50’de Fas Hava Yolları ile THY’nin orta uçuşunda Kazablanka’ya gittiği, buradan da Fas’ın başkenti Rabat’a geçtiği öğrenildi. 

Mahkeme kaçmaz dedi 

Sabri Çelebi, palalı saldırısı basına yansıdıktan sonra olayın ardından gözaltına alındı. Pazar günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi. Nöbetçi savcılıkta yapılan sorgunun ardından Sabri Çelebi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, şüphelinin üzerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, tutuklanmanın bir tedbir olması, şüphelinin sabit ikametgâh sahibi olması ve kaçma şüphesinin bulunmaması gerekçelerini göz önünde bulundurarak tutuklanma talebinin reddine karar verdi.
Ancak savcılık, 47 saat sonra Sabri Çelebi’nin serbest bırakılmasına itiraz etti. Savcı, ‘suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumunu’ gerekçe göstererek Çelebi’nin tutuklanmasını istedi. İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi savcılığın itirazını yerinde bularak, Sabri Çelebi hakkında yakalama kararı çıkartılmasına karar verdi. 

Dönüş biletini aldı ama... 

Ulusal Yargı Ağı Bilişim sistemi’ndeki arıza nedeniyle Çelebi hakkında çıkartılan yakalama kararı aynı gün sisteme saat 18.00 sıralalarında girdi. Çelebi ise aynı gün THY ile Fas Hava Yolları’nın ortak uçuşuyla saat 16:50 uçağıyla Kazablanka’ya gitti. UYAP’ta yakalama kararı gözükmediği için pasaport kontrolünden çok rahatlıkla geçti. 10 Ağustos’ta dönüş bileti alan Çelebi’nin geri gelip gelmeyeceği ise soru işareti.
Sabri Çelebi’nin avukatı Turan Öner ise “Müvekkilim, ameliyat olan kayınpederini ziyaret etmek için Fas’a gitti. Kaçmadı. Bir hafta içinde dönecek” diye konuştu.