Soma davası başladıktan 1 saat sonra ertelendi

Soma davası başladıktan 1 saat sonra ertelendi
Soma davası başladıktan 1 saat sonra ertelendi
Soma davası, sanık avukatlarının birden fazla kişinin avukatı olması bunun da menfaat çatışmasına neden olabileceği gerekçesiyle onlara başka avukatlar atanması için yarına ertelendi.

RADİKAL- Türkiye madencilik tarihinin iki büyük faciası ile ilgili iki ayrı yerde bugün duruşmalar yapılıyor. Davalardan ilki 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma faciası ile ilgili diğeri ise 18 madencinin yaşamını yitirdiği Ermenek ile ilgili. Her iki dava için de yaşamanı yitiren işçilerin aileleri, çocukları adliyelerin yolunu tuttu. Aileler, sanıklardan hesap sorulabilmesi için sıraya girdi. Soma davası, sanık avukatlarının birden fazla kişinin avukatı olması bunun da menfaat çatışmasına neden olabileceği gerekçesiyle onlara başka avukatlar atanması için yarına ertelendi.

 Avukat Selçuk Kozağaçlı adliye önünde açıklamalarda bulundu.Manisa'nın Soma ilçesi Eynez mevkisinde Soma Kömürleri A.Ş. tarafından işletilen ocakta 13 Mayıs Salı günü saat 15.00 sıralarında başlayan yangında, 420 metre derinlikte ve 3,5 kilometre uzunluğundaki galeriler dumanla dolmuş, yaşanan faciada 301 madenci ölmüş, 162 işçi sağ kurtarılmıştı. Olayla ilgili yürütülen soruşturma sonucunda davada tutuklu 8 sanık, "olası kastla öldürme" suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle yargılanıyor.

Tutuksuz 37 sanıktan 12'si hakkında "taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar, 25 tutuksuz sanık hakkında da bu suçları "bilinçli taksirle" işledikleri gerekçesiyle aynı aralıktaki ceza süresinin, üçte birden yarısına kadar artırılarak uygulanması talep ediliyor.Sabah erken saatlerde geniş güvenlik önlemi alınan mahkeme salonu etrafında maden şahidi aileler ve avukatlar kimlik kontrollerinin ardından duruşma salonuna alındı.

 

 

Duruşmaya HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de katıldı.Mahkeme salonunda tutuklu sanıklar Soma Kömürleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, genel müdür Ramazan Doğru, işletme müdürü Akın Çelik, teknik müdür İsmail Adalı, teknik nezaretçi Ertan Ersoy, vardiya amirleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık ve Mehmet Ali Günay Çelik, 37 tutuksuz sanıktan 33'ü ile mağdur aileleri ve sanıkların avukatları hazır bulundu. Mağdur aileler, jandarma ekiplerinin koruma kalkanı oluşturduğu tutuklu sanıklara tepki gösterdi.Orta bölümü müşteki ve mağdurlara, sağ tarafı basın mensupları ve izleyicilere, sol bölümü mağdur ailelerin avukatlarına ayrılan salonda, ön iki sıradaki koltuklara da çevik kuvvet polisleri yerleştirildi.

YÜREK BURKAN SÖZLER
Sürpriz ara kararla yarına ertelenen Soma faciasıyla ilgili davanın duruşması sabah 09.00'da başladı. Aileler Akhisar'daki duruşma salonuna topluca yürüyerek geldi. Aileler sanıklar duruşma salonuna alınınca yine yüksek sesle tepkilerini dile getirdi. Sanıklara , "Çocuğum babasına karnesini gösteremedi" "Haftaya babalar günü bizim çocuklarımız kara toprağa sarılacak yine", "Bizim gözyaşlarımızı nasıl dindireceksiniz" diye seslendi. Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı'nın ikazları sonrasında duruşma başladı. Önce 13 Nisan'da başlayıp 24 Nisan'da sona eren ilk duruşmada bulunamayan tutuksuz sanıklar Necati Karadeniz ve Harun Yılmaz'ın savunmaları alındı. İki sanığın savunmalarının alınmasından sonra mahkeme başkanı Aytaç Ballı sürpriz biçimde duruşmayı yarın 09.00'a ertelediğini açıkladı. Mahkeme salonunda çok sayıda çocuk da dikkat çekti. Okulların tatil olması nedeniyle annelerin çocuklarını da getirdiği görüldü.