Soma duyarsızlığı: Meclis boş kaldı

Soma duyarsızlığı: Meclis   boş kaldı
Soma duyarsızlığı: Meclis   boş kaldı
Soma'daki facianın ardından madenlerdeki sorunların araştırılması amacıyla 11 ayrı önergenin sunulduğu Meclis'teki görüşmelere vekiller ilgisiz kaldı. Salonda sadece 78 milletvekili vardı.

301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma’daki facianın ardından madenlerdeki sorunların araştırılması amacıyla Meclis’te komisyon kuruldu. Genel Kurul’da 22 gün önce gündeme alınması AK Partililerin oylarıyla reddedilen CHP ’nin önergesinin de bulunduğu 11 ayrı önerge birleştirilerek görüşüldü. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, facianın yaşandığı ocaktaki denetimin de soruşturulacağını ve ‘emek sömürüsü’ olarak nitelediği taşeronluğu sona erdirmek amacıyla da çalışma yaptıklarını söyledi.

Çelik: Durum çok vahim

Genel Kurul’daki görüşmelere milletvekillerinin katılımı zaman zaman azaldı. Kulislere çıkan milletvekilleri parti sözcülerinin konuşmaları ve oylama sırasında salona girmeyi tercih etti. Görüşmelere 78 milletvekili katılınca Genel Kurul salonunda çok sayıda koltuk boş kaldı. 22 gün önce Soma madenlerine araştırma isterken sarı baretle kürsüye çıkan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel bu kez siyah baretle kürsüye geldi. CHP ve AK Partili Manisa milletvekilleri arasında zaman zaman tartışmalar oldu.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, konuşmasıda, maden ocaklarına ilişkin şu bilgileri verdi: “2011 yılında 53 maden kapatılmış. 2012’de 58, 2103’te 54, 2014’te 7 maden işyerinin kapatılması gerçekleştirilmiş. İdari para cezası gerektiren bin 200 teftiş sonucu var. Bu maden ocağıyla ilgili 8 kez şikayet olmuş, 8 kez teftiş yapmışız, bulunan noksanlıklar giderilmiş. Tablo aslında vahim. 160 ocaktan, kapatmalardan, cezalardan bahsediyoruz. Bu durum, kömür çıkarma sistemimizin nasıl bir tablo arz ettiğini ortaya çıkarması bakımından önemli. Madenlerin yapısal sorunları var. Taşeron denilen, emeğin sömürüsü ve hükümet nezdinde de son aşamaya getirdiğimiz uygulamalar maalesef bu sistem içerisinde var.“

AKP ’li vekilden özür

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, “Amele pazarı gibi, taşeronluğu geçmişiz. Dayıbaşı derler, topla yüz kişiyi, 1800’lerde elinde kırbacı olan patronlar gibi bin tepesine anlayışı var Soma’da” dedi. AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber ise seçmenlerinden özür diledi. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de “Soma’da üç S’yi göreceksiniz. Siyasetçi, sendika ve sermaye. O Bermuda şeytan üçgeninin, 301 canı nasıl yuttuğunu göreceksiniz. Keşke Başbakan’ın da fıtratında birazcık insaf olsaydı” diye konuştu.

Para transferine bakılsın

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu da, konuşmasında önemli iddialarda bulundu: “Bu şirketle ilgili kara para incelemesi de yapılmalıdır. Bu şirketin hesaplarından hangi siyasetçilere hangi bürokratlara transferler yapıldı? Bu şirketin vergiyi düşürmek için naylon fatura kullanılıp kullanılmadığı araştırma komisyonunca araştırılmalıdır.”
HDP Milletvekili Hasip Kaplan ise hükümetin yapamadığını kendisinin yaptığını belirterek, madencilerin önünde saygıyla eğildiğini ve özür dilediğini söyledi.

Bülent Arınç: Başbakanımız yumruk atmadı


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın Soma ziyareti sırasında bir protestocuyu yumrukladığı iddiasının, gerçekdışı olduğunu söyledi. Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısı sonrası açıklama yapan Arınç, olayın en yakın tanıklarından biri olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Başbakanımız belediye önünde bir konuşma yaptı. Konuşmaya başladı ki yuh sesleri ‘Hükümet istifa’ sesleri geldi. Daha sonra araçla giderken Başbakan, ‘Onlarla selamlaşacağım’ dedi. İnsanlar mutlu oldu. O insanların yanında yuhalayanlar oldu. Başbakan “İstifa et” diyenlerin yanına gitti. “Ben neden istifa edeyim” deyince mahçup olanlar oldu. Orada abartanlar oldu. Başbakan’ın “Neden katil olayım ben” dediğini duydum. Saldırgan bazı kişiler gördüm. Orada bir market varmış, Başbakanımız markete girdi. 7-8 kişi bir markete doğru süratle girdiler. Ben biraz geride kaldım. Görebildiğim kadarıyla Başbakanımız kimseye yumruk atmadı. Kendisine yumruk atıldığını söyleyen kişi de dördüncü kez ifadesini değiştirdi.”