Soma faciasının ilk kez yayınlanan görüntüleri

Soma faciasının ilk kez yayınlanan görüntüleri
Soma faciasının ilk kez yayınlanan görüntüleri
Soma'da 13 Mayıs 2014'te meydana gelen ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği güne ait güvenlik kamerası görüntüleri ilk kez yayınlandı.

RADİKAL - Soma'da 13 Mayıs 2014'te meydana gelen ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği güne ait güvenlik kamerası görüntüleri ilk kez yayınlandı. BBC Türkçe'den Rengin Arslan'ın haberinde ilk kez yayınlanan bu görüntüler kaza öncesinde ve sonrasında madenin dışında ve içinde yaşananları gösteriyor.

Bugün başlayan Soma davası öncesinde Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı Soma'da 301 madencinin ölümüyle ilgili 45 sanıklı ilk iddianameyi reddetmişti. Bu yıl Mart ayında ise, yeniden hazırlanan iddianame kabul edilmişti.

Soma davasında ilk karar: Tutuklu sanıklar getirilsin

HDP'den Soma açıklaması


İlk iddianamenin Cumhuriyet Savcılığı'na iade gerekçesinde, "Mağdur ve tanıkların ifadelerinin tam alınmaması, suçlulara yönelik suçlamalarla ilgili delillerin yeterince belirtilmemesi" gösterilmişti.


İlk iddianamede yer alan güvenlik kameraları görüntüleri konusunda, görüntüleri inceleyen Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü'nün şu notu da dava dosyasına girmişti:

Tetkik konusu DVR cihazlarının sistem saatleri üzerinde yapılan detaylı incelemede,

Soma-1 olarak adlandırılan DVR cihazının sistem saatinin gerçek zamandan 48 dakika geri olarak kayıt yaptığı,

Soma-2 olarak adlandırılan DVR cihazının sistem saatinin gerçek zamandan 60 dakika geri olarak kayıt yaptığı belirlenmiştir.