Soma Holding'in sahibi Alp Gürkan kimdir?

Soma Holding'in sahibi Alp Gürkan kimdir?
Soma Holding'in sahibi Alp Gürkan kimdir?
Soma Kömür İşletmelerinin sahibi Alp Gürkan kimdir? Yüzlerce maden işçisinin mezarı olan maden ocağı sahibi Alp Gürkan facia ile ilgili açıklama yaptı mı?

Soma Kömür İşletmelerinin sahibi Alp Gürkan kimdir? Yüzlerce maden işçisinin mezarı olan maden ocağı sahibi Alp Gürkan facia ile ilgili açıklama yaptı mı? 

Soma’da yüzlerce işçinin mahsur kaldığı facianın yaşandığı maden ocağını işleten Soma Holding, 1984′te Soma Kömür A.Ş. adıyla kurulup kömür madenciliğine başladı. 2005′te Türkiye Kömür İşletmeleri’nden (TKİ) devralma suretiyle yaklaşık 18 milyon ton kömür rezervinin rödovans (kömür payı) karşılığında işletilmesi işini üstlendi. 

Meclis Soma'yı 'araştırmayı' 29 Nisan'da reddetti


Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Alp Gürkan, Başkanvekilliğini de oğlu Can Gürkan yapıyor. Jeoloji mühendisi olan Alp Gürkan, hayatına 1970'li yıllarda İzmir Bayındır'da kurşun-çinko madeni işleterek başladı. İlk işinde başarılı olamayan Gürkan, daha sonra Tirebolu'da bir madeni taşeron olarak işletmeye başladı. Burada kazanılan başarının ardından Soma'da kömür madeni işine giren Gürkan, Holdinginin temellerini de bu şirketle attı. 

İşte maden ocağının son raporu


Özellikle 2005 yılında Türkiye Kömür İşletmeleri'nin rödovans karşılığı işleri özel sektöre devretme kararı almasıyla şirket hızla büyümeye başladı. Zonguldak'ta da Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) açtığı ihaleyi kazanıp TTK'nın ardından Türkiye'nin en büyük kömür üreticisi oldu.

2012 cirosu 300 milyon TL olan şirketin 2014 ciro hedefi ise 700 milyon TL idi. 5 bini yer altında olmak üzere toplam 5 bin 500 çalışanı bulunan şirket son dönemde gayrimenkul yatırımları ise dikkat çekmişti. Holdingin İstanbul 'da Maslak ve Kartal'da iki önemli projesi bulunuyor.

Alp Gürkan, Vahap Munyar'a konuşmuştu


SOMA HOLGİNG KÖMÜR MALİYETİNİ NASIL DÜŞÜRDÜ?

Aylık ortalama 250 bin ton kömür üretiyor.Üretilen kömürün tamamı TKİ tarafından satın alınıp sanayi ve ısınma amaçlı olarak piyasaya sürülüyor. 2009′da Ciner Grubu’ndan yine Soma’daki 15 milyon tonluk kömür rezervini de devraldı. Bu maden de yıllık 2 milyon 500 bin ton kapasiteli.

Soma Holding ne zaman kuruldu? Soma Holding hakkında merak edilenler

Alp Gürkan kazadan üç gün sonra basın mensuplarının karşısına çıkarak kaza hakkında bilgi verdi. Gürkan ve şirketin üst düzey yöneticileri kazanın çıkış nedenini henüz bilmediklerini açıkladı.