Soma Madencilik termik santral kuracak!

Soma Madencilik termik santral kuracak!
Soma Madencilik termik santral kuracak!
Türkiye'ye tarihinin en büyük maden faciasını yaşatan firma olan Soma Holding'e, daha facianın üzerinden bir yıl geçmeden Amasya'da termik santral kurma izni çıktı!

RADİKAL - Soma’da işlettiği maden ocağındaki pek çok ihmalle 301 işçinin öldüğü Türkiye ’nin en büyük maden faciasını yaşatan firma Soma Holding AŞ’nin, facianın üzerinden henüz bir yıl geçmeden Amasya’da termik santral kurması için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nda (EPDK) başlatılan ön lisans süreci olumlu bir şekilde tamamlandı. 301 işçinin hayatını kaybetmesine neden olan faciadaki ihmaller bir bir ortaya çıkarken Soma Holding AŞ’ye bağlı Gürmin Enerji Madencilik adlı firmanın Amasya’da kurulması öngörülen termik santral için haziran ayında yaptığı başvuruyu EPDK haziran ayında değerlendirmeye almıştı.

Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Ilıcalı’nın haberine göre, EPDK’de yapılan inceleme ve kurulması öngörülen termik santralın bağlantısıyla ilgili TEİAŞ’ın da olumlu görüş vermesi üzerine; Soma AŞ’ye termik santralın kurulmasıyla ilgili ön lisans verildi. Henüz maden faciasındaki ihmallerin hesabı sorulmadan Soma AŞ’ye yeni bir termik santral kurulması için verilen ön lisansın süresi 18 Aralık 2017 olarak belirlendi. Maden faciasıyla ilgili hâlâ yargı süreci işlerken; başvurusu TEİAŞ’ın olumlu görüşü üzerine 6 ay gibi kısa bir sürede verildi. Soma AŞ’nin 2015 içinde üretim lisansı alması da bekleniyor.

ÜRETİM BU YIL BAŞLAYACAK!
Soma AŞ, söz konusu termik santral projesi için 2017’ye kadar imar planının onaylanması, ön proje onayı, bağlantı ve sistem kullanma anlaşmaları için başvuru yapacak. Soma AŞ, ÇED olumlu kararı sunulması ve yapı ruhsatını almasının ardından üretim için lisans başvuru yapabilecek. Soma AŞ’nin tüm bu süreçleri tamamlayarak 2015 yılı içinde EPDK’ye üretim lisansı başvurusunda bulunması ve kurulun da üretim lisansını vermesi bekleniyor.

ÖZEL: MEN EDİLMELİLER

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, TBMM ’de bulunan tasarıya göre kazası geçmişi olan firmaların kamu ihalelerinden men edilmesinin düzenlendiğini anımsatarak, “Bizim önerimiz madencilik işkolundan men edilmesi yönünde. Soma faciasının boyutuna göre bu firmanın ömür boyu bu alandan men edilmesi gerekiyor” diye konuştu. "Aynı iş güvenliği anlayışı ve şımartılmış yandaş firmayla aynı hatanın tekrar yapılmak üzere olduğunu" belirten Özel, şunları dile getirdi: “Soma AŞ havayolu şirketi olsa ve son seferinde 301 kişiyi öldürmüş olsa, EPDK’nin başkanı, Enerji Bakanı ya da Başbakan çocuklarını Soma AŞ’nin kazadan sonra yapacağı ilk seferde o uçağa bindirirler miydi? Einstein’ın da dediği gibi; aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek ahmaklıktır. Firma aynı, işkolu aynı, iktidar aynı. Birkaç yıl sonra nasıl bir sonuç bekleyeceğiz?

Sahayı rödovansla almıştı
Soma AŞ, faciadan yaklaşık bir yıl önce Yeni Çeltek Maden İşletmesi’nden 15 Mayıs 2013 tarihinde rödovans karşılığı söz konusu termik santral sahasını almıştı. Amasya’da bazı sivil toplum örgütleri, santralın kurulacağı bölgenin deprem bölgesi olduğu, çevreyi kirleteceği ve insan sağlığını olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle projeye karşı çıkıyor. Projeye göre Merzifon ve Suluova arasında 300 megavatlık kömürle çalışan bir termik santral kurulması öngörülüyor.


  http://www.radikal.com.tr/127102612710262

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SULUOVA-MERZİFON OVALARININ KATLİAMINA HAYIR DEMEK İÇİN TERMİK SANTRALA DUR DE - user964559

  Amasya'nın Suluova-Merzifon ve Gümüşhacıköy ovalarını tamamen olumsuz yönde etkileyecek olan,yaşam alanlarımızı ,havamızı,suyumuz ve topraklarımızı yok edecek ve tarım ve hayvancılığı tamamen bitirecek olan, kömürle çalıştırılacak SOMA HOLDİNG Tarafından kurulacak Termik santrala hayır demek için Demokratik kitle örgütleri,Siyasi partiler,Üretici kooparetifleri,çiftçi dernekleri,sulama birlikleri,Amaya halkı bu saldırıya karşı gelmek için hep beraber yaşam alanlarımızı korumak için mücadeleyi yükseltmeliyiz.Çünkü bu ovalar dünyanın en verimli ve DSİ Tarafından sulama barajları ,sulama tesisleri yapılmış ve ülke ekonomisine ciddi kaynak aktaran ovaların tarımda ve hayvancılık'da eski günlerine dönderilmesi gerekirken termik santralı yapılması ne kadar mantıklı,Türkiye'nin en büyük şeker fabrikası olan bir yerde ileride yaşanacak katliamın hesabını soramazsak yarın bunu bize çocuklarımız sorar . ÖNCELİKLE SOMA HOLDİNG SOMA'DAKİ MADEN KATLİAMIN HESABINI VERSİN.

  SOMA holding ve AKP.. - user934512

  Soma holding aslında AKP dir.. Nasıl iğrenç bir çark döndüğünün resmidir. Yeter ki paralar havuza aksın.. Kim ölmüş kim sakat kalmış AKP nin umrunda bile değil.. Böyle müslümanlık olmaz olsun!!