Soma nüfusu: 105.000-301...

Soma nüfusu: 105.000-301...
Soma nüfusu: 105.000-301...
Soma'dan Türkiye'yi yıkan haber geleli bir yıl oldu... 301 madencinin kaybı, şehrin girişindeki tabelaya da yansıdı...

RADİKAL - 13 Mayıs 2014’te Soma’daki kömürün ateşi tüm Türkiye 'nin yüreğine düştü. 301 madenci can verdi. Annelerin, babaların, eşlerin, çocukların ve Manisa'nın acısı, Türkiye'nin gözyaşı oldu. Facianın yıl dönümünde Soma'dan gelen şehrin girişindeki fotoğraf adeta yaşananları özetledi. 301 şehidin anıldığı bugün başta sosyal medya olmak üzere tüm Türkiye yaşananların ders olması adına Somayı unutma diyor.
Geçen yıl bugün Soma'dan Türkiye'yi yıkan haber geldi. Yaşanan maden faciası sonrası 301 madenci şehit oldu. Kömürün ateşi Türkiye'nin yüreğine düştü. Ve bugün Soma'da çekilen bir fotoğraf yaşananları özeti gibiydi.

-301

İlçenin girişindeki nüfusu belirten tabelanın altına -301 yazdığı görüldü.  

AİLELER ŞEHİTLİKTE

Acının yıldönümünde aileler sabah erken saatlerden itibaren maden şehitliğine gelerek, madencilerin mezarları başında dua etti.

Soma'nın yıldönümünde Türkiye'de madenciliğin durumu


ANMA ETKİNLİKLERİ VAR

Ve bugün şehitler için anma etkinlikleri düzenlenecek. Belediye ve Maden- İş mevlit okutacak. Sendikalar Madenci Anıtı'na karanfil bırakacak.

Topluca Madenci Şehitliği ziyaret edilecek. Facianın meydana geldiği saat 15.15'de de Eynez Linyit Ocağı girişinde saygı duruşu yapılacak.

Soma'nın kara yılı


1 SAAT İÇİNDE 90 BİN HASTAG

Yıldönümünde Türkiye faciayı unutmadı. Twitter'da #SomayıUnutma hashtag'i altında 24 saat içerisinde 90 binin üzerinde paylaşım yapılırken, sanat, siyaset ve medya camiasından ünlü isimlerin de yaptığı paylaşımlar sayesinde ’Soma faciası’ kısa süre içerisinde trend listesinin zirvesine yerleşti. (Hürriyet)Madencilerin adını "gözyaşıyla" mezar taşlarına işledi