Soma temiz hava istiyor

Türkiye'nin kömür depolarından Manisa'nın Soma ilçesinde kanser hastası sayısının dünya standartlarından dört kat fazla olduğu belirlenince gözler bölgedeki termik santral ve maden ocaklarına çevrildi.
Haber: ŞEVKET YILMAZ / Arşivi

MANİSA - Türkiye'nin kömür depolarından Manisa'nın Soma ilçesinde kanser hastası sayısının dünya standartlarından dört kat fazla olduğu belirlenince gözler bölgedeki termik santral ve maden ocaklarına çevrildi. Ancak uzmanlar hatırlatıyor: Kömür akciğer hastalıklarına yol açar ama 'Kansere yol açtı' demek için daha fazla araştırma gerek.
İl Genel Meclisi Çevre Komisyonu'nun AKP'li üyesi Nurettin Berber, bölgedeki hava kirliliğinin araştırılması için İl Genel Meclisi'ne bir önerge verdi. İl Çevre Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede özel maden yataklarından atılan atık maddelerin yanması sonucu çıkan karbonmonoksit gazının çevreye ve insan sağlığına ciddi zararlar verdiği sonucuna varıldı.
Bunun üzerine harekete geçen Nurettin Berber, SSK ve devlet hastanesi kayıtlarına ulaştı. 60 bin nüfuslu ilçedeki kayıtlardan elde ettiği bilgileri İl Genel Meclisi üyelerine aktaran Berber, şunları kaydetti: "Soma SSK Hastanesi'nde 2003 yılında 77 kişiye akciğer kanseri teşhisi konmuş, bu kişilerin de yüzde 80'i hayatını kaybetmiş. Soma Devlet Hastanesi'nde 2004 yılı ocak-haziran ayları arasında 403 kişi KOAH (Kronik Akciğer hastalığı), 32 kişiye kronik bronşit, 154 kişiye bronşit, 48 kişiye astım hastalığı teşhisi konulmuş. Soma SSK Hastanesi'nde de 2004 yılı ocak-haziran aylarında 471 kişide KOAH hastalığı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sayılar Türkiye ortalamasının çok çok üzerinde."
Göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Taci Erdem de akciğer kanseri görülme ortalamasının yıllık 100 bin kişide 20 kişi olduğunu ancak bunun Soma SSK Kliniği'nde 100 binde 80 kişi olmasının tehlikeye işaret ettiğini söyledi.
Çevre Komisyonu Üyesi Berber, kansere bağlı ölümleri azaltmak için Soma Termik Santralı'nın filtre sorununun çözülmesi ve maden ocaklarından dışarıya atılan atıkların yanmasından oluşan karbonmonoksit gazının çıkışının önlenmesi gerektiğini söyledi. "İnsan sağlığı sanayi-den önemli" diyen Berber, kirliliğin önlenmesi için imza toplayıp bunları Başbakanlık, Enerji, Çevre ve Sağlık bakanlıklarına göndereceklerini açıkladı.