Soma'da 6 gün sonra gözaltı

Soma'da 6 gün sonra gözaltı
Soma'da 6 gün sonra gözaltı
301 işçinin ölümüyle ilgili ilk somut adım dün atıldı. Şirketin genel müdürü ve işletme müdürü dahil 19 kişi gözaltında. 11 kişi tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili soruşturmada ilk somut adım, 6 gün sonra atıldı. Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada, aralarında İşletme Genel Müdürü Ramazan Doğru ile İşletme Müdürü Akın Çelik’in de bulunduğu 19 kişi gözaltına alınırken, 11 kişi tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. 5 kişinin de şüpheli sıfatıyla ifadesine başvuruldu. Maden işletmesinin geriye dönük bir yıllık işlemleri dahil tüm bilgi ve belgelerine el konuldu.
Soruşturma için görevlendirilen 28 kişilik savcı grubu, mağdur, tanık ve müştekilerin ifadelerini aldı. İşbölümü kapsamında otopsi raporu, delil ve bilgi toplama, maden ocağında inceleme çalışmaları da devam ediyor. Şirketin el konulan dosyaları arasında işçilerin bilgileri, günlük çalışma çizelgeleri ve vardiya değişim listeleri de bulunuyor.
Savcılığın talimatıyla dün polis ve jandarma ekipleri maden şirketinin üst düzey yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 19 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltındakilerin dışında 5 kişi de şüpheli sıfatıyla ifadeye davet edildi. Gözaltına alınanlardan 17’sinin isimleri şöyle :
İşletme Genel Müdürü Ramazan Doğru ile İşletme Müdürü Akın Çelik, Muhasebe Müdür Yardımcısı Ali Ulu, Mühendisler Ertan Ersoy, Selçuk Demirci, Erdem Canbaz, Harun Güneş, Hilmi Kazık, Yalçın Erdoğan, Saltuk Alpdemirci, Ergin Yılmaz, Teknikerler Mehmet Avcı, Halil Dalkıran, Mehmet Ali Gündüz, Mustafa Işık, Necati Demirci, Halil Yavuz.
Soma Maden ve Soma Holding sahibi Alp Gürkan ile işletme yöneticileri ve sorumlularla ilgili soruşturmanın, ‘bilinçli taksirle (alınması zorunlu tedbirleri almamak) çok sayıda kişinin ölümüne neden olmak’tan sürdürüleceği öğrenildi.

Şirket avukat vermedi CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma Adliyesi’nde yaptığı görüşmelerin ardından, gözaltına alınanlardan 5 kişinin savcılık sorgusunun ardından tutukla istemiyle mahkemeye sevk edildiğini söyledi.
Tutuklanması istenen kişilerin İşletme Müdürü Akın Çelik, güvenlik uzmanları Selçuk Demirci, Yalçın Erdoğan, Müessese Müdür Yardımcısı Ali Uluğ, işletme müdürünün altında bir pozisyonda çalışan Erkan Ersoy olduğunu belirten Özgür Özel, şunları söyledi:
“5 kişinin sorguları tamamlandı ve tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildiler. Ali Uluğ dışındakilerin avukatlarının olmaması ve CMUK gereğince avukat görevlendirilmesi dikkat çekici. Bunun ne anlama geldiğini avukatlar da bilmiyor. İşletme Müdürü Akın Çelik, işletmenin kendisi için avukat görevlendirilmediğini, kendi avukatının da İstanbul ’dan trafik sıkışıklığı nedeniyle gelemediğini söyledi.”
Milletvekili Özgür Özel, işletme sahibi Alp Gürkan hakkında yakalama kararı olup olmadığı hakkında tatmin edici bir yanıt alamadığını belirterek. sözlerini şöyle sürdürdü:
“Güçlü bir müessesenin müdürüne avukat görevlendirilmemiş olması, ekonomik gücü olmayan kişilerin gereksinim duyduğu bir uygulamaya gidilmiş olması enteresan bir durum. Kendilerine sorduğumda cevap vermekten kaçındılar.”
Özel’in açıklamalarının ardından ifadesi alınan 6 kişi daha tutuklama istemiyle mahkemeye çıkarıldı.

‘Katil zanlısı cinayet mahallinde’

Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, soruşturmaya müdahil olduklarını belirterek şu bilgileri verdi: “Önleyici gözaltı ve tutuklamalar daha önce yapılmalıydı. Sorumlu kişilerin kaçma, delilleri yok etme gibi girişimleri olabilirdi. Delillerin yok edilmemesi için ilk gün önleyici gözaltı veya tutuklama olmalıydı.”
Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyesi Erol Aras da soruşturmayı şöyle yorumladı: “Soruşturma yanlış yürütüldü. Bilirkişi raporu gelmeden Ceza Kanunu’na göre ölüm olduğu için tutuklama yapılmalıydı. Burada olası kasttan adam öldürme kapsamı var. İlk andaki kastın adamı öldürme değil, ancak yaptığın yanlış nedeniyle o insanların ölümüne neden olmuşsun. Kusur değil olası kast var. Çünkü ocakta alınması gereken tedbirleri almamışsın. İşletme sahibi Başbakan ve Bakanla görüşüp el sıkışıyor. Bu katil zanlısıyla emniyet amiri, komiserin cinayet mahallinden dolaşması gibidir. Savcının olay günü sorumlulara gözaltı işlemi yapması gerekirdi.”