Soma'da madencilere gözaltı

Soma'da madencilere gözaltı
Soma'da madencilere gözaltı
Manisa'nın Soma İlçesi'nde, işten çıkarılmaları üzerine eyleme başlayan 11 madenci, bu gece iş sahasını işgal ettikleri gerekçesiyle gözaltına alındı. Jandarmadaki ifadelerinin ardından işçiler, Savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

RADİKAL - Soma'da 301 işçinin öldüğü madene komşu İmbat maden ocaklarında çalışan bir grup işçi, dün işten çıkarıldıkları gerekçesiyle eyleme başladı. Maden sahasında bekleyen işçiler, herhangi bir açıklama yapılmadığını ve tekrar işbaşı yapıncaya kadar eylemi sürdüreceğini bildirdi. Eylem sonrası İmbat Madencilik Enerji Turizm San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılan açıklamada; "sık sık devamsızlık yaparak iş güvenliği kurallarını ihlal eden" ve "işverenin iş görme ediminden yararlanmamasına sebebiyet veren 29 personel ile ilişiğin kesildiği" açıklandı.

GECE GÖZALTI

Maden sahasında bekleyişini sürdüren madencilere, işten çıkarıldıklarının tebliğ edildiği ve maden sahasını terk etmelerinin istendiği belirtildi. İşçiler eylemi sürdürmek isteyince şirket yetkilileri maden sahasının işgal edildiği gerekçesiyle jandarmaya başvurdu. Jandarma, alanı terk etmek istemediği belirtilen 11 madenciyi gözaltına aldı. Jandarmada ifade veren işçiler, Savcılık tarafından serbest bırakıldı. (Serkan ÖZDEMİR/SOMA/DHA)