Soma'dan sağ kurtulan madencilere dava açıldı!

Soma'dan sağ kurtulan madencilere dava açıldı!
Soma'dan sağ kurtulan madencilere dava açıldı!
Soma'da 301 madencinin can verdiği faciadan sağ kurtulan madenciler hakkında "mala kasten zarar vermek" ve "2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek" suçlamalarıyla dava açıldı.

RADİKAL - Soma faciasından sağ kurtulan madenciler hakkında yürüyüş yaptıkları gerekçesiyle dava açıldı. İddianameye konu olan “ suç ” ise, madencilerin olaydan 4 gün sonra arkadaşlarının cenazelerini alamadıklarını söyleyip yürüyüş yapmaları. Soma savcılığı tarafından hazırlanan iddianame, madenciler hakkında “mala kasten zarar vermek” ve “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” iddiasıyla dava açıldı. Birgün'den Erk Acarer'in haberine göre, iddianamede, şüpheli madencilerin 17 Haziran 2014’te yaşamını yitiren maden işçilerinin cenazelerini alamadıkları gerekçesiyle yürüyüş yaptıkları, Soma Beşyol kavşağını trafiğe kapattıkları, bir aracın geçişini engelledikleri ve zarar verdikleri iddia edildi.

ÇELİŞKİLERLE DOLU

Ancak iddianamede dikkat çeken bir nokta var. Soma katliamının yaşandığı tarih , 13 Mayıs 2014 ve madencilerin cenazelerini alamadıkları gerekçesiyle yaptıkları eylemin tarihi ise 17 Haziran 2014 olarak iddianamede yer alıyor. Yani iddianameye göre madenciler olaydan 1 ay sonra cenaze teslimi gerekçesi için yürüyüş yapmış oluyorlar! Madencilerin avukatları, “şaka gibi” dava için şu değerlendirmeyi yapıyorlar: “Çelişkilerle dolu bir iddianame. Öte yandan soruşturmaların arka arkaya gelmiş olması da madenciler üzerindeki baskının ne denli büyük olduğunu anlatıyor”.

Söz konusu olayda adı geçen madenciler ise şunları söylüyor: "Henüz tazminatlarımızı vermediler. İşsizlik sigortası bu ay sona erecek ve hepimiz aç kalacağız. Bu davalar tepkilerimizi bastırmaya yönelik."


  http://www.radikal.com.tr/136924713692471

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İnanılır gibi değil! - user962193

  Tam "yavuz hırsız ev sahibini bastırır" sözünü kanıtlayan bir durum olmuş. Hem şartların düzeltilmesi yönünde devlet ve işveren tarafından adım atılmasın, hem de maden cinayetinde ve sonrasında yaşananlardan dolayı, işçilerin haklarını aramasını engellemek için işçiye dava açılsın. Bu dava "insanlık" adına utanç verici. Gerçekten trajikomik! İşin ürkütücü tarafı bunlar gibi, çalışanı insanlık dışı şartlarda ve birkaç kişinin yapacağı işi tek kişiye yaptırarak her türlü sömüren ve kendi sorumluluğundaki en ufak bir kazada çalışanı yüz üstü bırakıp suçu çalışana yükleyecek yüzlerce işveren var bu ülkede. Allah ıslah etsin. Ne diyeyim. Hukuk adamlarına da biraz vicdan diliyorum.