Somalı çocuklardan "Soma'da Çocuk Olmak" sergisi

Somalı çocuklardan "Soma'da Çocuk Olmak" sergisi
Somalı çocuklardan "Soma'da Çocuk Olmak" sergisi
Soma'da 301 madencinin yaşamını yitirdiği maden faciasının tanığı Somalı çocuklar İstanbul'un tarihi mekânlarını gezip bol bol fotoğraf çekti. Çocukların çektiği fotoğraflardan 'Soma'da Çocuk Olmak" temasıyla sergi açıldı.

RADİKAL-Soma'da 301 madencinin yaşamını yitirdiği maden faciasının tanığı olarak İstanbul 'a gelen, dün kentin tarihi turistik mekanlarını gezerek fotoğraflayan Somalı çocuklar, çektikleri fotoğrafları bugün Caddebostan Kültür Merkezi'nde "Soma'da Çocuk Olmak" adıyla sergilediler. Kadıköy Belediyesi'nin davetlisi olarak İstanbul'da bulunan çocukların sergisi 8 Şubat'a kadar açık kalacak.


Açılışa katılan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, " Sosyal sorumluluk kapsamında belediyemiz çocuklarla bu organizasyonu gerçekleştirdi. Bu tür organizasyonlarla çocuklarımızın yanında olmaya devam edeceğiz" dedi. Nuhoğlu, sergideki fotoğrafları da inceleyerek "Çok başarılı bir çalışma gerçekleştirmişler" diye konuştu.

14-17 yaş arasındaki çocuklar Kadıköy Belediyesi'nden dağıtılan fotoğraf makinalarıyla Soma'da 6 haftalık bir eğitimden geçtiler. İki gün boyunca İstanbul'da Kadıköy Belediyesi'nin misafiri olan çocuklar, hem İstanbul'un fotoğraflarını çektiler hem de maden faciası sonrası Soma'yı farklı açılardan objektiflere yansıttılar.

İSTANBUL/DHA