Somali'de saldırı: 3'ü bakan 19 ölü!

Somali'de saldırı: 3'ü bakan 19 ölü!
Somali'de saldırı: 3'ü bakan 19 ölü!
Somali'nin başkenti Mogadişu'daki Şamo otelde düzenlenen intihar saldırısında 3'ü bakan, 2'si gazeteci toplam 19 kişi yaşamını yitirdi.Hükümet kaynakları, patlamada Sağlık Bakanı Kamer Aden Ali, Eğitim Bakanı Ahmed Abdullahi Vayael ve Yüksek Eğitim Bakanı İbriham Hasan Addov’un öldüğünü belirtti.
Bu arada polis yetkilileri, patlamanın sebebinin bomba olduğunu
belirterek, oteldeki mezuniyet töreninde düzenlenen saldırıda 3 bakanın yanı sıra 6 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

SALDIRININ İNTİHAR EYLEMİ OLDUĞU SANILIYOR

Somali’nin başkenti Mogadişu’daki Şamo otelde düzenlenen bombalı saldırıda iki de gazetecinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Yetkililer, oteldeki üniversite mezuniyet törenine katılan bakanlardan üçünün yanı sıra Somali devlet radyosunda çalışan Beşir Halif’in öldüğünü bildirirken, merkezi Dubai’deki El Arabiya televizyonu, kameramanı Hasan El Zübey’in de saldırıda hayatını kaybedenler arasında olduğunu duyurdu. Somalili yetkililer, saldırıda iki gazetecinin de ağır yaralandığını ifade etti. Somali Enformasyon Bakanı Dahir Muhammed Gelle, Sağlık Bakanı Kamer Aden Ali, Eğitim Bakanı Ahmed Abdullahi Vayael ve Yüksek Eğitim Bakanı İbriham Hasan Addov’un öldüğünü, Spor ve Turizm bakanlarınınsa yaralandığını söyledi. Polis, ölenlerin sayısının 14’e yükseldiğini açıkladı.

Otelin toplantı salonunda Benadir Üniversitesinden tıp ve bilgisayar mühendisliğinden mezun 43 öğrenci için diploma töreni yapıldığı, birkaç yüz davetlinin de salonda bulunduğu kaydedildi. Bu arada Somali’nin Kenya Büyükelçisi Muhammed Ali Nur, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, saldırıda üç bakanın öldüğünü, yaralanan spor bakanının durumunun ise ağır olduğunu söyledi. Nur, edindiği bilgiye göre törende bir kişinin hükümet yetkililerini hedef alarak kendisini havaya uçurduğunu kaydetti. Öte yandan otel çalışanları, saldırının bir intihar eylemcisi tarafından düzenlendiğini ileri sürdü. Eylemcinin mezuniyet törenine katılan bir öğrenci olduğu ve üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdiği belirtildi.