Somalili Koowsar, Türkiye'de büyüyecek

Ülkesindeki 'töre'den kaçıp, bir başka 'töre' ülkesi Türkiye'ye sığınan Somalili Safiye, tecavüz sonucu hamile kaldığı bebeğini dünyaya getirdi.

KONYA - Ülkesindeki 'töre'den kaçıp, bir başka 'töre' ülkesi Türkiye'ye sığınan Somalili Safiye, tecavüz sonucu hamile kaldığı bebeğini dünyaya getirdi. Konya Şefkat-Der Kadın Sığınma Evi'nde şimdi iki aylık olan kızını kucaklayan Safiye Haji Osman, ailesinin, 'namus temizlemek' için kendisini öldürmesinden korkarak, altı ay önce Türkiye'ye kaçmıştı.
30 yaşındaki, üç çocuk annesi Safiye Haji Osman'ın, kendini tanımadığı topraklara atmasına yol açan baskın sekiz ay önce yaşandı. Somali'deki evini basan silahlı bir grup, önce eşini öldürdü. Ardından bu gruptan birkaç kişi Safiye'ye tecavüz etti. Kocası öldürülen ve tecavüze uğrayan Safiye'yi, şimdi de 'kirlenen namusu' nedeniyle ölüm bekliyordu. Çünkü baskından bir süre sonra hamile kaldığını anladı. Tecavüzü ve hamile kaldığını bir süre yakınlarından ve çevresinden gizledi, ancak karnı büyüdükçe bu giderek zorlaşıyordu.
Tecavüz ve hamilelik öğrenilirse yakınlarının kendisini öldüreceğinden korkan Safiye'nin kaçmaktan başka çaresi kalmamıştı:
"Yaşadığım bölgede bu tür cinayet olaylarına çok rastlamıştım. Aynı olayın benim ve karnımdaki çocuğun başına geleceğini anlayınca, durumu Birleşmiş Milletler'in Somali'deki temsilciliklerine ilettim. Birleşmiş Milletler ile sivil toplum örgütleri arasında yapılan görüşmelerin ardından, üç ve dört yaşındaki iki erkek çocuğum Abdülaziz ve Abdülkadir'le, altı ay önce bu sığınma evine geldim. Yaşadıklarımı uzun süre unutemadım."
İki ay önce Konya Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde doğan kızına Koowsar adını veren Safiye, Somali'de kalmış olsa şimdi hayatta olmayacağını düşünüyor:
"Somali'de kalsaydım şu anda yaşamıyor olabilirdim. Koowsar da öyle... Beni yaşadıklarımdan dolayı kesinlikle affetmezlerdi."
Konya Şefkat-Der Başkanı Hayrettin Bulan ise töre kurbanlarının sadece Türkiye'de değil, dünyanın birçok yerinde olduğunu hatırlattı.
Töre cinayetleri, Türkiye'nin son dönemlerde cezaları ağırlaştırarak da önlemeye sorunlardan. Özellikle Güneydoğu'da kadınlar, Safiye gibi töre tehdidiyle karşılaşıyor, bazıları da sığınacak bir kapı bulamayıp ölüyor...