Somalili mülteciler Çubuk'ta turşucu oldu

Ege'deki kaçak faciasının cesetleri aranırken Çubuk ilçesinde bir insanlık dersi vardı. Çubuklular, dünyaca ünlü turşularının yapımını bir süredir ilçelerinde barınan 28 Somalili mülteciye de öğretti.

ANKARA - Ege'deki kaçak faciasının cesetleri aranırken Çubuk ilçesinde bir insanlık dersi vardı. Çubuklular, dünyaca ünlü turşularının yapımını bir süredir ilçelerinde barınan 28 Somalili mülteciye de öğretti.
Çubuk Belediyesi bir projeyle ilçenin ünlü turşusunu ve Somalili mültecileri buluşturdu. Turşu ustası Haceli Koç, 18-26 yaşlarındaki mültecilere pratik ve teorik 'turşu kurma eğitimi' verdi. Eğitimde kavanozların içine sırasıyla salatalık, sarımsak, yeşil biber, limon tuzu, karabiber, defne yaprağı, dereotu ve turşu suyu katıldı. Kursa katılanlar ustalarından turşunun 20 derecelik bir oda sıcaklığında, 15 gün bekletildikten sonra yeneceğini öğrendi. İki gün süren eğitim sonunda pancar, patlıcan, domates turşularının tadına bakan mülteciler beğendi.
Çubuk Belediye Başkanı Adem Tuğluca, iki gün eğitim alan mültecilere 'turşu kurma eğitim sertifikası' verdi. Ülkelerinin mutfağında turşu ya da benzerinin bulunmadığını söyleyen sertifikalı mültecilerin böylece artık birer meslekleri vardı.