Son 48 saat, hâlâ ser veriyor, sır vermiyor

'Kapıkulu seçilir'
Köşk adaylığı için son 48 saate girilirken Meclis'te gerilim doruktaydı. Sezer ve Büyükanıt'ın katıldığı 23 Nisan oturumunda Baykal, "Bu yöntemle onurlu bir cumhurbaşkanı değil, aileye kapıkulu seçilir" dedi. AKP'liler zor sakinleştirildi. Kulislerde adı geçen kişilere bakılarak aday-toto oynandı.
'Aday kafamda net'
Erdoğan ise, Arınç'la görüşüp "Aday kafamda net" dedi ama yine isim açıklamadı. Erdoğan akşam resepsiyonda da, adayı bir tek kendisinin bildiğini ifade etti: "Sakalım bilse, sakalımı keserim." Ancak Arınç ismi bildiğini ve açıklandıktan sonra kendi adaylığıyla ilgili yanıt vereceğini söyledi.
 • Baykal: Böyle ancak kapıkulu seçilir

 • Resepsiyonda Büyükanıt ve Erdoğan'a ilgi yoğundu. Adı adaylar arasında anılan Bakan Nimet Çubukçu'ya (solda), "Sabah beyaz, akşam siyah giymişsiniz mesaj mı veriyorsunuz?" esprisi yapıldı.

  Fotoğraflar: ADEM ALTAN, SERDAR ÖZSOY  ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı adaylığı başvurularında son 48 saate girilirken, AKP'nin adayının kafasında 'net' olduğunu, bunu kimsenin bilmediğini açıkladı, "Sakalım bilse sakalımı keserim" dedi. Erdoğan'ın akşam görüştüğü TBMM Başkanı Bülent Arınç'sa adayı bildiğini, kendi adaylığıyla ilgili rezervinin sürdüğünü söyledi.
  Erdoğan, daha önce yardımcısı Gül'ü gönderdiği Arınç'a dün bu kez kendisi gitti. Saat 17.30'da başlayan ve bir saati aşan görüşmeden sonra gazetecilerin karşısına çıkan Erdoğan, yine 'isimsiz' konuştu. İisim konusunda belirsizliği koruyan Erdoğan, şunları söyledi:
  "(Arınç ile) Uzlaşma noktasında herhangi bir sıkıntımız olması zaten söz konusu değil. Sayın Arınç ve grup başkanvekilleri Başkanlık Divanı'nda süreçle ilgili görüşmeler yapacaklar. İsimler konusunda herhangi bir görüşmemiz olmadı. Yarın grup toplantısı var. Diğer gün zaten son gün. Bu iki günden birinde sizleri rahatlatacağız. ('Kafanızda isim net mi' sorusuna) Bana ait olan net. Benim dışımda tereddütler var; bende herhangi bir tereddüt yok. Öyle zannediyorum ki, bundan önce yapılmış 10 cumhurbaşkanlığı seçiminde bu kadar geniş detay görüşlerin alındığı bir başka çalışma olmamıştır. Yarın (bugün) yapılacak grup toplantımız veya bir sonraki gerekirse yapacağımız olağanüstü toplantıyla milletvekili arkadaşlarım müşterek olarak kararlarını verecekler. Arkadaşlarımızın bir adayları veya bir aday ortaya çıkacaktır."
  Erdoğan, "Bir sıkıntı mı var, son ana bırakıyorsunuz?" sorusu üzerine de, "Ülkemizin gerçeklerini düşünerek böyle yaptık; daha faydalı olduğuna inanıyoruz. Gayet olumlu, güzel bir netice çıkacaktır" dedi.
  Erdoğan, ser verip sır vermeyen tutumunu 23 Nisan resepsiyonunda da sürdürdü. Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ve komutanlarla sohbet eden Erdoğan'la gazeteciler arasında şu diyalog yaşandı:
  - Şoke olacak mıyız?
  - Adamına göre değişir. Belli olmaz. Bazıları isabet eder, bazıları isabet etmemiş olabilir. Diyorlar ki, şu anda bahse falan girdik.
  - Adayı sizden başka kaç kişi biliyor?
  - Bilen yok.
  - Peki Emine hanım?
  - Yooo, eşim de bilmiyor. Bizim aldığımız terbiye öyle. Bizim büyüklerimiz 'sakalım bilse sakalımı keserim' demiş.
  Anadolu'dan farklı reaksiyonlar aldığını 'Çankaya' diyenler kadar
  'Beş..beş' diyenler de olduğunu anlatan Erdoğan, daha sonra Büyükanıt'ın yanında da cumhurbaşkanlığı sohbetini sürdürdü, soruları yanıtladı. Büyükanıt'ın da katıldığı sohbette Erdoğan, aldığı görüşlerin kendisine bir istikamet gösterdiğini belirtti ve Başbakanlıkta kalmasını isteyen İstanbullu balıkçıların doğru istikameti gösterdiklerini söyledi. Balıkçılara kimi cumhurbaşkanı olarak görmek istediklerini sormadığını anlatan Erdoğan, ısrarlı isim sorularına "Kafamda net" karşılığını verdi.
  Erdoğan: Arınç bilmiyor
  Arınç'la isim konusunu görüşmediğini ısrarla vurgulayan Erdoğan, kesin bir ifadeyle "Eşim dahil hiç kimseyle paylaşmadım" dedi. Erdoğan adayın kafasında net olduğunu söylemesine karşın sorular karşısında anketleri ve izlenimlerini değerlendirdiğini söyleyince, sohbete katılan Orgeneral Büyükanıt gazetecilere "Ben size söyleyeyim" dedi, ancak ardından da "Biz kendi aramızda paylaştık, ben de ağzımı sıkı tutuyorum" diye espri yaptı. Büyükanıt, "Merak ediyor musunuz" sorusuna"Ben hayatımda hiçbir şeyi merak etmedim. Zamanı gelince öğrenirim. Nasıl olsa söylerler" karşılığını verdi.
  Arınç: Biliyorum
  Arınç'sa resepsiyonda adayı bilip bilmediğine ilişkin sorulara "Evet biliyorum" yanıtını verdi. Görüşünün alındığı konularda fikirlerinin Erdoğan'la tam bir örtüşme içinde olduğunu söyleyen Arınç, "Aramızda hiçbir zaman ihtilaf konusu olmamıştır. Birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Temsil ettiğimiz misyonu çok iyi biliyoruz" dedi.
  Arınç, "Adaylığınız söz konusu olacak mı" sorusu üzerineyse şöyle dedi: "Yarın (bugün) veya öbür gün aday açıklandıktan sonra bu konudaki cevabımı size vereceğim. Ama bu Türkiye'de bir tartışma meydana getirmeyecektir. Ben kendi rezervimi muhafaza ediyorum, en azından tarih açısından."
  "Başbakan size bir isim sundu mu" şeklindeki soruyuysa Arınç, "Sayın Başbakan'la niçin bir araya geldik, havalar çok güzel oldu, çiçekler var bunları konuşmadık. Pek çok şey konuştuk. Bunlar lütfen bize kalsın, bu bizim aramızda bir konudur" diye yanıtladı. Arınç, "Gönlünüz rahat mı" sorusu üzerine "Büyük bir ferahlık içindeyim. Bugün benim için çok özel bir gün. Söylediğiniz konu üzerinde göğsüm bu kadar ferah. Çok rahatım" karşılığını verdi.