Son Ergenekon dalgasında iki subay da gözaltında

İSTANBUL/ANKARA - Ergenekon operasyonlarının Poyrazköy’deki kazılarda ele geçirilen mühimmatla ilgili son dalgasında gözaltına alınan altı kişiden ikisi muvazzaf subay ve astsubay, diğer dördü ise askeri kadın personel. 
Operasyon sonrasında basında çıkan bazı haberlerde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhı’nın polislerce arandığı ve içlerinde yüksek rütbeli askerler de bulunan 20’ye yakın askerin gözaltına alındığı yolunda haberleri yer almıştı. 
Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak ise dünkü haftalık toplantısında “‘Dünkü olayla ilgili olarak tabii ki hukuki sürece girmeyeceğim. Ancak şunu açıklayabilirim. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhı’nda bir arama yapılmamıştır. Muvazzaf personelden sadece bir binbaşı ve bir astsubay gözaltına alınmıştır” dedi.
Ergenekon savcılarının talebiyle başlatılan operasyonda İstanbul Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 20 kişi hakkında ‘arama kararı’ verildiği, bu kapsamda beş ilde 40 adrese baskın yapıldığı öğrenildi. Son dalganın gözaltı sayısı altı.  Gözaltında bulunanlar arasında bir muvazzaf subay, bir muvazzaf astsubay ve dört askeri kadın personel var. Ergenekon’un ‘GATA’ dalgası olduğu da söylenen son operasyonda, gözaltına alınanlardan üç sivil kadın memurun Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde görev yaptığı bildirildi.
Ayrıca sanıklardan Levent Göktaş’ın avukatı da soruşturma kapsamında dün gözaltına alındı. (Radikal)