Son kez 'Nazmiye ben geldim' dedi

Son kez 'Nazmiye ben geldim' dedi
Son kez 'Nazmiye ben geldim' dedi

Cumhurbaşkanı Gül, Demirel e taziye ziyaretinde bulundu. Nazmiye Demirel, Isparta Islamköy de bu sokakta doğmuştu.

Süleyman Demirel, darbe ve muhtıralarla dolu ömrünü birlikte geçirdiği 65 yıllık eşi Nazmiye Demirel'i bir '27 Mayıs' günü kaybetti.

Türk siyasetine damga vuran en önemli isimlerden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 65 yıllık hayat arkadaşı eşi Nazmiye Demirel’i 27 Mayıs’ın yıldönümünde önceki akşam kaybetti. 65 yıllık evliliklerinde her akşam eve geldiğinde kapıyı açıp “Nazmiye ben geldim” diyen Demirel, bu sözleri önceki akşam hastaneye giderek son kez söyledi.
Nazmiye Demirel’in cenazesinin, yarın memleketi Isparta’ya bağlı İslamköy’de öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından defnedilmesi bekleniyor. 

‘12 Mart’ta evlendiler 
Uzun süredir tedavi gördüğü Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi’nde 86 yaşında yaşamını yitiren Nazmiye Demirel, Isparta İslamköy’de 1927 yılında doğdu.
12 Mart 1948’de Süleyman Demirel ile evlendi. Eşinin siyasete girmesine soğuk baktığı bilinse de Nazmiye Demirel, 1962’de siyasete atılan 1964 yılında AP Genel Başkanı olan daha sonra Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yapan Süleymen Demirel’in hep yanında yer aldı. Nazmiye Demirel, darbe ve muhtıralar dönemlerinde kimi zaman Başbakan eşi, kimi zaman Cumhurbaşkanı eşi olarak tanıklık etti. Nazmiye Demirel 16 Mayıs 1993 yılında eşinin Cumhurbaşkanı seçilmesiyle ‘First Lady’ oldu. 16 Mayıs 2000 tarihine kadar da Çankaya Köşkü’ne ev sahibeliği yaptı. 

‘Çok iyi mücadele etti...’ 

2005 yılında rahatsızlanan Nazmiye Demirel, alzheimer tedavisi görmeye başladı. Nazmiye Demirel’in doktoru Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, “Tüm müdahalelerin yapılmasına rağmen saat 22.27 itibarıyla hastamızı kaybettik” diyerek ölümü duyurdu. Müderrisoğlu, birtakım rahatsızlıkları olan Süleyman Demirel’in eşiyle son kez 1.5-2 ay önce görüştüklerini de söyledi.
Eşinin ölüm haberini alan Süleyman Demirel ise hemen hastaneye gitti. Hastanede yaklaşık yarım saat kalan Demirel’in çok üzgün olduğu ve güçlükle yürüdüğü gözlendi. Demirel, hastane çıkışında, “65 senelik hayat arkadaşımdı. Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun. Çok iyi mücadele etti ama olmadı” diyerek duygularını dile getirdi.
Demirel’in Güniz Sokak’taki evi dün ziyaretçi akınına uğradı. Evin girişine Nazmiye Demirel’in bir portresi asıldı. Demirel’i ziyaret eden ilk isim ise İçişleri Bakanı Muammer Güler oldu. Güler önceki gece saat 01.00 sıralarında Demirel’i ziyaret ederek taziyede bulundu. Başbakan Erdoğan telefonla arayarak başsağlığı diledi. Çok üzgün olduğu belirtilen Demirel dün saat 11.30’da ziyaretçileri kabul etmeye başladı. Demirel’in ilk konuğu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül oldu. Yaklaşık 20 dakika süren ziyaretinde Gül taziyelerini iletti.