'Son kundaklamalar JİTEM'in işi'

TUNCELİ - DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, Çemişgezek ilçesinde bir hafta içerisinde peş peşe kundaklama olayları görülmesinin arkasında JİTEM’in olduğunu öne sürdü.
Halis, JİTEM’in Tunceli’de Ergenekonvari eylemler yürütüldüğünü savundu: “Geçen hafta Çemişgezek’in Tekeli köyünde peş peşe kundaklama olayı yaşandı. Araziler ve evler yakılıyor. Bir odun yeri yakılırken bunu yapan kişi yakalanıyor ve itirafta bulunuyor köylülere. Çemişgezek İlçe Jandarma Komutanlığı İstihbarat görevlisi ‘Ömürcan’ kod adlı A.D. adlı eski bir itirafçının kendisini yönlendirdiğini söylüyor.”
Halis, aynı komutanın ismini vermediği AKP’li Meclis üyesine, “Bölgeyi koruculaştıracağım” dediğini ileri sürdü.  Köylülerin kundaklama sırasında Alişer D. adlı bir kişiyi yakaladığını belirten Halis, “İtiraflarda bulunan Alişer D. korktuğu için il dışında saklanıyor. Akrabalarına da korktuğunu söylemiş. Onu bulamayan Jandarma, bu kez Alişer D.’nin babasını tehdit etmiş. Baba savcılığa Ömürcan kod adlı A.D. hakkında suç duyurusunda bulundu” diye konuştu. (dha)