Son kurban Muş'lu Alişan

Saddam sendromu

Saddam Hüseyin'in idamının görüntülerini izledikten sonra ailesine sürekli "Saddam'ı nasıl astılar, canı acıdı mı?" diye soran 12 yaşındaki Alişan Akti, kendini iple tavana astı. Acılı aileye göre sorumlu, görüntüyü yayımlayan televizyonlar.

MUŞ - Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idam görüntülerinden etkilendiği iddia edilen bir çocuk Muş'ta intihar etti.
Sütlüce Köyü'nde Esat ve Saime Aktı çiftinin 12 yaşındaki oğlu Alişan Aktı, evlerinde kullanılmayan bir odada tavana bağladığı iple kendini öldürdü. Aktı, kaldırıldığı Muş Devlet Hastanesi'nde öldü. Oğlunun Saddam Hüseyin'in idam görüntüsünden etkilendiğini öne süren baba Aktı, "12 yaşındaki bir çocuğun intihara kalkışacak ne problemi olabilir? Alişan, televizyonlarda yayımlanan Saddam'ın idam görüntülerini izledikten sonra sürekli, 'Saddam'ı nasıl idam ettiler?', 'Hiç acı çekti mi?' diye sorular soruyordu. Oğlumun kendisini asmasının nedeni bu görüntülerdir" dedi. İstanbul'da da 33 yaşındaki Vahap G. ve 54 yaşındaki Hatice E. de kendini iple asarak hayatına son verdi.
Dünyada beş kurban
Bugüne dek Pakistan'dan ABD'ye kadar beş çocuk, gerek 'Saddam'ın ölüm oyunu' oynarken kaza sonucu gerekse 'Saddam'ın acısını hissetmek' için kendisini öldürdü. Pakistanlı dokuz yaşındaki Mubashar Ali, Hintli 15 yaşındaki Moon Moon, ABD'li 10 yaşındaki Sergio Pelico kendilerini astı. 'Saddam sendromu' Cezayir ve Suudi Arabistan'daki çocukları da etkiledi. Önceki gün Cezayir basını, Saddam'ın infazını oynayan çocukların 12 yaşındaki bir arkadaşlarını asarak öldürdüğünü yazdı. Suudi basınının haberine göre de 12 yaşında bir çocuk infaz görüntülerini izledikten sonra intihar etti. (Radikal, aa)