'Son kurşuna dek savaştılar'

Emniyet Sözcüsü Er, Musul'da beş polisin öldüğü saldırıyı anlattı: "Arkadaşlarımız son mermilerine kadar çatışmış. Öldürülen iki saldırgan Arap."

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er, dün düzenlediği bilgilendirme toplantısında, Türkiye'nin Irak Büyükelçiliği'ni korumak üzere Bağdat'a giden özel harekât timine Musul yakınlarında kurulan pusunun ayrıntılarını anlattı.
Er pusu kurulan dört araçlık konvoyda sekiz özel harekâtçı, dört Iraklı şoför ve bir elçilik görevlisi olmak üzere toplam 13 kişinin bulunduğunu söyledi. Konvoya önce taciz ateşi açıldığı, bu ateş sırasında iki aracın konvoydan koptuğunu belirten Er, daha önce belirlenen güzergâhta yoluna devam eden iki aracın, Musul'u geçtikten hemen sonra pusuya düşürüldüğünü ifade etti.
Özel harekât timinin yanında altı adet M-16 marka otomatik tüfek, sekiz adet tabanca ve yeteri kadar mühimmat olduğunu vurgulayan Er, bu silahların bir kutu içinde mühürlü olduğu ve saldırı sırasında bu nedenle kullanılamadığı yönündeki iddianın gerçeği yansıtmadığını kaydetti.
Silah ve mühimmatın özel harekât polislerinin üzerinde olduğunu belirten Er, "Arkadaşlarımız, son mermilerine kadar çatışmışlar. Bilindiği gibi pusu kuranlardan ikisi öldürüldü. Üzerlerinden Arap kimliği çıktı. Ancak kimin yaptığı belli değil" dedi.
Saldırı anında özel harekâtçıların yanındaki M-16'lardan ikisiyle tabancalardan üçünün kayıp olduğunu açıklayan Er, diğer silahların koalisyon güçlerince Bağdat Büyükelçiliği'ne ulaştırıldığını belirtti.