Son mağdur amca Kaymaz

Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki evinin önünde 13 kurşunla öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz'ın amcası Reşat Kaymaz, "Ağabeyim ve Uğur terörist değildi. Onları öldürenler terörist" sözleri nedeniyle TCK'nın 301. maddesine muhalefetten altı ay hapis cezası aldı.

İSTANBUL - Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki evinin önünde 13 kurşunla öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz'ın amcası Reşat Kaymaz, "Ağabeyim ve Uğur terörist değildi. Onları öldürenler terörist" sözleri nedeniyle TCK'nın 301. maddesine muhalefetten altı ay hapis cezası aldı.
3 bin YTL para cezası
'Devletin güvenlik güçlerine alanen hakaret' iddiasıyla hakkında Derik Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen dava geçen hafta sonuçlanan Reşat Kaymaz'ın altı ay hapis cezası, 3 bin YTL para cezasına çevrildi. Cezaya tepki gösteren Kaymaz şunları söyledi: "Tüm güvenlik güçlerine değil, yasaların da ağabeyimin ve yeğenimin katilleri olarak gördüğü güvenlik güçlerine 'terörist' dedim. 12 yaşındaki bir çocuğu babasının gözleri önünde 13 kurşunla öldürmek teröristliktir. Ağabeyim ve yeğenim yargısız infaza kurban gitti. Bu olayı gerçekleştirenler tabii ki teröristtir. Türkiye'de düşünce özgürlüğü yok. Eğer düşüncelerimizden dolayı mağdur olduğumuz bir noktada yargılanıyorsak, o zaman bu ülkede yasalar ve hukuk işlemiyor demektir."