'Son Nokta' operasyonunda yok yok!

İki çetenin uyuşturucu parası nedeniyle birbirleriyle girdiği çatışmaya İstanbul polisi operasyonla 'son nokta'yı koydu. Operasyon sonunda ilginç bağlantılar ortaya çıktı.

İSTANBUL - İki çetenin uyuşturucu parası nedeniyle birbirleriyle girdiği çatışmaya İstanbul polisi operasyonla 'son nokta'yı koydu. Operasyon sonunda ilginç bağlantılar ortaya çıktı. Çete elemanlarının eski Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yalçınkaya'nın da aralarında olduğu yargı mensupları ve polislerle telefon görüşmeleri yürüttüğü öne sürüldü. İddiaya göre çeteyle hakim ve savcılar arasındaki ilişkiyi bir Ankaralı ünlü bir avukat sağlıyordu.
İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri sekiz ay önce 'Adıyamanlılar' çetesine operasyon düzenlemişti. Operasyonda bir başkomiserle birlikte çetenin lideri olduğu saptanan Ramazan Özaslan'ın da aralarında bulunduğu 47 kişi gözaltına alındı. O dönem yapılan açıklamada 'Nemrut' adı verilen operasyonla ele geçirilen ve cinayet, gasp, oto hırsızlığı, sahte kimlik düzenlemenin yanı sıra uyuşturucu kaçakçılığı yapan çete, kendisini daha etkin kılmak maksadıyla silahlı yapılanmaya girmişti.
Çete, teknolojinin son imkânlarından faydalanıyordu. Örgüt içerisinde gizli iletişimi sağlamak amacıyla 'kapalı iletişim ağı' kurulmuştu. Adıyamanlılar çetesi, uyuştucu kaçakçılığı yapan başka bir çeteyle savaş halindeydi. Paylaşılamayansa Hollanda-Almanya-Türkiye üçgenindeki 5 milyon dolarlık uyuşturucu parasıydı. 2003'te Ertuğrul Yılmaz'ın Hollanda'da öldürülmesinden sonra başlayan savaşta beş kişi öldürüldü.
300 polislik baskın
Diğer çetenin liderliğini Atilla Önder, Fikret Eskin ve Hasan Derya Soy yapıyordu. Bu çeteye yönelik operasyon da geçen hafta yapıldı. Aylar süren teknik takibin sonunda Vaniköy'de bir villaya 300 polisle baskın düzenlendi. 29 kişi gözaltına alındı. Operasyonda beş Uzi marka makineli tabanca, bir el bombasıyla sekiz tabanca ele geçirildi. Operasyona 'Son Nokta' adını verdi.
Polis soruşturmasında telefon dinleme kayıtları ilginç bağlantıları işaret ediyordu. Çete elemanları üç savcı ve bir hâkimle Ankaralı ünlü bir avukat aracalığıyla bağlantı kurmuştu. İddiaya göre, hâkim ve savcılar için grup seks partileri düzenleniyor, soruşturma bilgileri alınıyordu. Savcılardan birinin Yargıtay-Alaaddin Çakıcı skandalına adı karışan, ismi Sedat Peker operasyonunda da geçen Yalçınkaya olduğu öne sürüldü.
İddialara göre telefon dinlemelerine çeteyle bağlantı kuran sekiz rütbeli polis de takıldı. Gözaltına alınanlar arasında DP İstanbul 2. bölgeden aday adayı ve oteller sahibi bir işadamı, bir polis, bir gardiyan, Haluk Kırcı ve bir işadamanın kaçırılması davasında yangılanan bir kişinin de bulunduğu belirtildi. Sorgulanan 24 zanlının bugün adliyeye sevk edilması bekleniyor.Her taşın altından o çıkıyor: Eski polis ve Yargıtay hâkimi
İstanbul 'daki uyuşurucu çetesine yönelik operasyona adı karışan Ercan Yalçınkaya, ismini ilk kez Çakıcı-MİT-Yargıtay skandalıyla duyurdu. Polislikten ayrılıp Yargıtay'a tetkik hâkim olan ve Mehmet Ağar'ın Adalet Bakanlığı döneminde Yargıtay Genel Sekreter Yardımcılığı'na atanan Yalçınkaya'nın, Viyana'da yakalanan Alaattin Çakıcı ve adamlarıyla bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Dönemin 1. Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, Alaattin Çakıcı'nın adamlarına, Çakıcı'nın MİT'çi Kaşif Kozinoğlu'nun da aracı olduğu Yargıtay'daki Karagümrük baskını davasıyla ilgili bilgi verirken dinlemeye düştü. Özkaya'yı, Çakıcı'nın adamlarıyla Ercan Yalçınkaya'nın tanıştırdığı belirlendi. Bu gelişmeler üzerine Yargıtay, Genel Sekreter Yardımcılığı'ndan istifa etmek zorunda kalan Yalçınkaya, Kazan'a savcı olarak atandı.
Adalet Bakanlığı, Yalçınkaya hakkında soruşturma başlattı. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, kirli ilişkileri nedeniyle Yalçınkaya'ya kınama cezası verdi. Bu arada Yalçınkaya hakkında, Sincan Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Haksız mal edinmek ve nüfuz kullanmakla suçlanan Yalçınkaya bu davada beraat etti. Hakkındaki kınama cezası da itiraz üzerine kaldırıldı. Yalçınkaya daha sonra Ankara adliyesine hâkim olarak atandı. Yalçınkaya ismi daha sonra da başka bir çete reisi olan Sedat Peker'e yönelik Kelebek Operasyonu'nda geçti. Yalçınkaya'nın, Çakıcı soruşturmasından kurtulabilmek için Peker'den yardım istediği öne sürüldü.