'Son orman' mahkemelik

Antalya'da, Sorgun'da yapılması planlanan golf sahasına karşı 35 çevreci ve sivil toplum kuruluşu dava açtı. Gerekçeler şöyle: "Golf sahası için 200 bin ağaç kesilecek, ilin deniz kıyısındaki son ormanı da yok olacak."
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - Kültür ve Turizm Bakanlığı Sorgun Ormanı'nın tamamına yakınını golf alanına tahsis edince, bölgedeki tüm çevreciler harekete geçti. 35 sivil toplum kuruluşu, yürütmenin durdurulması ve kararın iptali için dava açtı.
Antalya, Manavgat ve Side'den 35 sivil toplum kuruluşu, Antalya 2. İdare Mahkemesi'nde avukatları Hüseyin Cebeci aracılığıyla dava açtı. Çevreciler ayrıca, www.sorgun.org internet sitesinde imza kampanyası da başlattı.
İzin nasıl verildi?
Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizmi Teşvik Kanunu'nda yapılan değişiklik sonucu aldığı yetkiye dayanarak, 1/25 bin ölçekli Doğu Antalya Çevre Düzeni Planı'nda 'orman içi turistik mesire alanı' olarak ayrılan Sorgun Ormanı'nın tamamana yakınını, 'G1' ve 'G2' golf alanı adı altında ikiye ayırdı. 1450 dönümlük 'G1' alanı, 25 Haziran 2004'de 1 trilyon 50 milyar liraya 49 yıllığına TURAB Turizm A.Ş.'ye tahsis edildi. Alanda 27 delikli golf sahası yapılacağı belirtildi. Ormanın geri kalan bölümü için de ihale açılacak.
'200 bin ağaç kesilecek'
Antalyalı çevreciler, dava dilekçelerinde, şu görüşleri dile getirdi:
"Söz konusu alandaki ağaçlar, yüzlerce yıldır sahilden ilerleyen kumulları durdurmuştur. Kesilmeleri durumunda kumul ilerlemesi önlenemez. 'Orman içi mesire alanı' olan bir yerin golf alanı olarak plan değişikliğine gidilmesinde de kamu yararına aykırılık var. 432 dönümün golf oynamaya hazır hale getirilmesi için 108 bin adet ağacının kesilmesi kaçınılmazdır. Bu sayı, diğer yarı da tahsis edildiğinde 200 bine ulaşacak. Bu kıyım sonucu ekolojik denge tamamen bozulacak."
'İhale yasalara aykırı'
Dilekçede , 'tahsis öncesi aleniyet ilkesi'nin de çiğnendiği öne sürüldü:
"Her şirket veya şahsın tahsise katılması engellenmiş, sadece bakanlığın tespit ettiği şirket ve şahıslar alınmıştır. İhaleye tek firmanın katılması bunun açık göstergesidir. Ayrıca Anayasa'nın 169. maddesi uyarınca devlet ormanının mülkiyeti devredilemez."
1986'da iptal edilmişti
Bölge daha önce Eska Turizm ve Ticaret A.Ş.'ye golf sahası yapılmak üzere tahsisi edilmişti. Ancak Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, 14 Mayıs 1986 tarihinde Manavgat Revizyon İmar Planı'nda değişikliğe giderek, alanı 'orman içi turistik mesire alanı'na dahil etmiş, böylece tahsis iptal olmuştu.
Toprağın yapısını bozuyor
18 delikli bir golf alanı için yaklaşık 650-750 dönüm araziye gereksinim duyuluyor. Golf alanı için arazinin topoğrafyası ve alan drenajı önemli.
Uzmanlar, golf alanlarında aşırı suya gereksinim duyulduğunu söylüyor. Çünkü, çim metrekareye günde 20 litre suya ihtiyaç duyuyor. Yazları buharlaşmayla bu miktar daha da artıyor. Golf sahası yapılan alanlarda doğal bitki örtüsü ortadan kalktığı için bakım gereksinimleri artıyor. Sahadaki çimler 2-2.5 santimetreden fazla büyütülmüyor. Böylece bitkinin hayat damarı olan yapraklar sık sık kesiliyor. Bitki fotosentez yapamadığı için, gübre, ilaç ve hormon takviyesi yapılıyor. Zararlı böcek ve otlara karşı da ilaçlar kullanılıyor. Sorgun Ormanı ise Manavgat Irmağı'nın sınırında. Buranın golf sahası olması durumunda drenajla gelen kimyasaların nehir sularına karışması söz konusu.
Titreyengöl'ü çevreliyor
Manavgat ilçesinin Side beldesi sınırları içerisindeki Sorgun, bu sahilde kalan son ormanlık alan. Bölge, aynı zamanda Türkiye'nin Akdeniz sahillerinde bulunan en büyük kızılçam ve fıstıkçamı nüfusuna sahip. 150-200 yıllık kızılçam ve fıstıkçamlarıyla kaplı bölgede yaklaşık 1 milyon ağacın olduğu tahmin ediliyor. 3 bin 210 dönümlük ormanın merkezinde Titreyengöl bulunuyor. Titreyengöl, Avrupa'nın Bern Konvansiyonu'na göre de korunmaya alınmış kuşların yaşam alanı. Geçen yıl ornitologlar (kuşbilimciler) bölgede 45 bin kuşu izleyebilmek için halkaladı. Titreyengöl, aynı zamanda Avrupa ve kuzeyden gelen kuşların da göç yolları üzerinde.