'Son Osmanlı' cenazesinde tarikat şov yaptı

'Son Osmanlı' cenazesinde tarikat şov yaptı
'Son Osmanlı' cenazesinde tarikat şov yaptı

Ertuğrul Osman Osmanoğlu, 97 yaşındaydı. FOTOĞRAFLAR: SİNAN GÜL, METİN PALA/AA

İSTANBUL - Osmanlı Hanedanı’nın son veliahtı Ertuğrul Osman Osmanoğlu, dedesi 2. Abdülhamit’in de yattığı, Çemberlitaş’taki Sultan II. Mahmut Türbesi’nde toprağa verildi. Cenaze törenine katılan İsmailağa tarikatı lideri Mahmut Ustaosmanoğlu ve çok sayıda müridi gövde gösterisi yaptı.
Osmanoğlu için, normal zamanlarda cenaze namazı kılınmasına izin verilmeyen, Sultanahmet Camii’nde Bakanlar Kurulu’nun özel iziniyle öğle vakti yapılan cenaze törenine İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Başbakan yardımcıları Cemil Çiçek, Hayati Yazıcı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, eski Bakan Abdülkadir Aksu, Vali Muammer Güler, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, II. Abdülhamit’in torunları Harun ve Bülent Osmanoğlu, çok sayıda tarihçi, bilim adamı, İsmailağa cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu ve cübbeli ve sakallı çok sayıda müridi katıldı. Yaklaşık 5 bin kişinin bulunduğu törende polisin yanı sıra Fransa merkezli Osmanlı Hanedan Vakfı’nın güvenlik elemanları görev aldı.
Cenaze namazını Sultanahmet Camii’nin imamı Emrullah Hatipoğlu kıldırdı. Hatipoğlu, “Osmanlı soyunun bizler için yaptıkları ortadayken bizim nasıl bir hakkımız olabilir bilemiyorum ama haklarınızı helal ediyor musunuz?” diye sordu. Cemaat topluca “Helal ediyoruz” dedi.
Osmanoğlu’nun cenazesi Sultanahmet Camii’ndeki cenaze namazının ardından Çemberlitaş’taki II. Mahmut Türbesi Haziresi’nde defnedilmek üzere Çemberlitaş’a kadar omuzlarda taşındı. Cenazenin cami avlusundan çıkarılışı sırasında, tekerlekli sandalyede bulunan Mahmut Ustaosmanoğlu ezilme tehlikesi geçirince, yanındakiler ile basın mensupları arasında arbede yaşandı. Ustaosmanoğlu’nun etrafında cemaatin sempatizanlarınca etten duvar örüldü. 

Türbeye girdiler
Mahmut Ustaosmanoğlu ile yanında bulunanlar, daha sonra polisler tarafından çevrilen II. Mahmut Türbesi’ne girmek istedi. Polisin engellemeye çalışmasına rağmen kapıyı zorlayan bu kişiler, Mahmut Ustaosmanoğlu’nun defnin yapılacağı türbe haziresine girmesini sağladı. (Radikal)