'Son Osmanlı' Divanyolu üzerindeki türbenin haziresine gömülecek

'Son Osmanlı' Divanyolu üzerindeki türbenin haziresine gömülecek
'Son Osmanlı' Divanyolu üzerindeki türbenin haziresine gömülecek

Ertuğrul Osman Osmanoğlu için Sultan 2. Mahmut Türbesi haziresinde mezar yeri hazırlandı. Ertuğrul Osman?ın dedesi 2 Abdülhamit bu türbede yatıyor. FOTOĞRAF: SEYİT ERÇİÇEK / DHA

İSTANBUL - Sarayda doğan ve büyüyen son Osmanlı hanedanı üyesi  Ertuğrul Osman Osmanoğlu’nun yarın Sultanahmet Divanyolu’nda, Sultan 2. Mahmut Türbesi haziresinde topağa verilmesi bekleniyor. 97 yaşındaki Ertuğrul Osman, Sultanahmet Camii’nde öğleyin kılınacak cenaze namazından sonra, içlerinde paşalar, sadrazamlar, kaptanı deryalar, sultanların da bulunduğu yaklaşık 150 kişinin yattığı hazireye gömülecek.
Ziya Gökalp, Şeyh Bedrettin, Sait Halim Paşa, Ziya Gökalp, Ahmet Fethi Paşa, Muallim Naci, Namık Kemal’in torunu Cezmi Bey de hazirede yatan isimler arasında yer alıyor.
Türbede ise Ertuğrul Osman Osmanoğlu’nun dedesi Sultan 2. Abdülhamit, Sultan 2. Mahmut, Sultan Abdülaziz, Bezm-i Alem Valide Sultan, Şehzade Yusuf İzzettin Efendi, Şevket Efendi, Ömer Faruk Efendi’nin de aralarında bulunduğu 20 kişi yatıyor. 
Görevliler dün hazirede mezar kazımına başladı. Osmanoğlu’nun mezarı, Şeyh Bedrettin’in yattığı yerin 3 metre uzağında. İstanbul Vali Yardımcısı Yıldırım Kadıoğlu, defin için Bakanlar Kurulu kararı gerektiğini, ilgili makamlara gerekli yazıların gönderildiğini belirterek “Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız yakından ilgileniyorlar. Hazirede uygun  yer de var. Oraya defnedilecek” dedi.
Ertuğrul Osman 1924 yılında 12 yaşında ailesiyle birlikte sürgüne gitti. 1974 yılında Osmanlı Hanedanı üyeleri için çıkarılan af kapsamında ilk kez Türkiye’ye geldi. 2004 yılında  Türk vatandaşlığına alındı.
Ertuğrul Osman, 1991’de Afgan Prensi Abdulfettah Tarzi’nin kızı Zeynep Tarzi ile evlenmişti. Akıcı bir şekilde Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca konuşan Ertuğrul Osman, 92 yaşında  vatandaş olarak İstanbul’a geldiğinde dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül telefon açıp ‘Hoşgeldiniz’ demişti. (dha, Kültür Sanat)