'Son ÖSS öğrenciye zor geldi ve en az dört soruda hata vardı'

'Son ÖSS öğrenciye zor geldi ve en az dört soruda hata vardı'
'Son ÖSS öğrenciye zor geldi ve en az dört soruda hata vardı'

Öğrenciler sınavda ter dökerken, aileleri de heyecanla onları bekledi. Sınavdan sonra kimileri üzgün görünürken, kimileri mutluydu. Türbanla sınava giren de oldu. FOTOĞRAF: OZAN GÜZELCE

ÖSS'yi öğrenciler de öğretmenler de zor buldu. TÖDER: Bölüm 2'de momentum, elektrostatik ve yay dalgaları soruları hatalı. Matematik 2'de 'dizilerde limit' soruldu, bu konu müfredatta yok

İSTANBUL - Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) 1 milyon 349 bin 782 üniversite adayının aylardır hazırlandığı ‘büyük sınav’ dün yapıldı.  Uzmanlar fen bilimleri ve matematik testlerinde en az dört hatalı soru olduğunu belirterek, bunların iptalini istedi. Öğrenciler de öğretmenler de bu sınavı zor buldu.
ÖSS adıyla bu yıl son kez uygulanacak sınav, Türkiye’de ve KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da yapıldı. Sınav başlarken her zaman olduğu gecikenler, evrakını evde unutanlar oldu. Türbanlı öğrenciler okul binasından içeri alınsa bile salonda türbanlarını çıkardı. Türbanıyla sınava girenler de oldu. Sınav saat 09.30’da başladı. Toplam 207 bin 857 kişinin görev aldığı sınav 195 dakika sürdü. Öğrenciler 30’ar soruluk toplam sekiz testi çözdü. Ön lisans programlarını tercih edecek adayların ilk dört testi yaparken, lisans programlarını tercih edecek adaylar toplam altı test yaptı. 

Öğrenciler zor buldu
ÖSS’den çıkan öğrencilerin ortak görüşü soruların zor olduğu yönündeydi. İstanbul Üniversitesi’ndeki sınavdan çıkan Onur Kalendar, “Matematik 2 çok zordu. Matematik 1’de de bir koyun sorusu vardı. Çözmek tam beş dakikamı aldı” derken, Oğuz Saymaz da “Türkçe zordu. Soru tarzı geçen yıllara göre farklıydı. Tarih kolaydı. Edebiyatta roman özetleri konusunda çok zorlayıcı sorular vardı” dedi.
Görüşlerini aldığımız birçok ‘Matematik 2’ testinin sorularının zorluğundan şikâyet ederken, sözel bölüm öğrencileri de Türkçe bölümünü zor buldu.
Sınavı değerlendiren ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ‘geneli ilgilendirecek bir sorun yaşanmadığını’ belirtti ve “Cep telefonuyla kopya alırken, cep telefonuyla tuvalette kopya çekmeye çalışırken yakalananlar oldu. Ayrıca sınav sırasında bayılan, sarası tutan bazı adaylar da var. Eğer diploma notlarını toplamakta okullar bizi bekletmezlerse, zamanında gönderirlerse bir aya kalmaz sonuçları açıklarız” diye konuştu.
Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) uzmanlarıysa sınavda üç fizik sorusunun hatalı olduğunu söyledi. Rehberlik Uzmanı Turgay Polat, fizik sorularının genel olarak ortalamanın üzerinde olduğunu belirtirken, ‘bölüm 2’de  momentum’, elektrostatik’ ve ‘yay dalgaları’ sorularının hatalı olduğunu öne sürdü. Sınavın geneli için de ‘biraz zor’ yorumunda bulunan Polat, “Seçenekler ve çeldiriciler daha güçlü, fizik testi sınavın belirleyicisi olmuş, çok rahat hata yapılabilinir tarzda sorular bulunmakta. ‘Matematik 2’ de soruların birinde ‘dizilerde limit’ konusuna yer verilmiş. Müfredatta ‘dizilerde limit’ başlığı altında konu yok. Sorular bilgiye dayalıydı. ÖSS kolay bir sınav olmamıştır” diye konuştu. Polat ayrıca, bu yıl yükseköğretim programlarının kontenjanları yüzde 15 oranında arttırıldığını bunun da öğrencilere büyük bir avantaj sağlayabileceğini vurguladı. Konya’daki bulunan Sistem Dershanesi Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay da fizik, matematik ve Fen Bilimleri testlerinde toplam dört hatalı soru olduğu belirterek, bunların iptali için ÖSYM’ye başvuracaklarını belirtti. 

Jokerlere gözaltı
Şanlıurfa Emniyeti ÖSS’de adaylara kazanma garantisi verip yerlerine para karşılığı başkalarını sokan çeteye operasyon düzenledi. Şanlıurfa ve Birecik İlçesi ile Adana, Mersin ve Lefkoşa’da 50 kişi gözaltına alındı. ‘Joker’lerin 50 bin avro karşılığında tıp, 40 bin dolar karşılığında hukuk fakültesini kazanma garantisi verdiği belirlendi. Yurttan bazı ÖSS notları şöyle:

* Erzurum’da işportacı Kadir Pardeli, sınava girecek gençler için Fatma adlı ninesinin okuduğu 3 bin kalemi kısa sürede sattı. 

* Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, oğlu Ömer Yıldız’ı Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’ne sivil plakalı araçla getirdi. Fakültenin bahçesindeki velilerle sohbet etti. AKP Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin’in kızı Merve Şahin de aynı okulda sınava girdi. 

* 76 yaşındaki görme engelli Rıza Kabakçı, ÖSS’nin en yaşlı adayı oldu. İşitme Engelliler İlköğretim Okulu’nda sınava giren Kabakçı, psikoloji bölümünde okumak istediğini söyledi. Kabakçı, “Matematikte biraz zorlandım” dedi. (aa, dha, Radikal)