Son padişaha iade-i itibar yok

Son padişah Vahdettin'e onur ve itibarının geri verilmesi konusunda Başbakanlık son noktayı koydu: Bu konuda yapılacak herhangi bir işlem yok.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Son padişah Vahdettin'e onur ve itibarının geri verilmesi konusunda Başbakanlık son noktayı koydu: Bu konuda yapılacak herhangi bir işlem yok.
Osmanlı'nın son padişahı Vahdettin'e onur ve itibarının iadesi ile ilgili tartışmayı Eski Başbakan Bülent Ecevit gündeme taşıdı. Ecevit, "Kurtuluş Savaşı'na açıktan olmasa bile belirgin şekilde destek oldu. İstanbul'dan ayrılacağı zaman devletin elinde külliyetli altın ve para vardı. O, çok az bir miktar aldı. Saygıdeğer bir davranışta bulundu" sözleriyle tartışma başlattı.
Kahramanmaraş'ta yaşayan Barboros Bilgin adlı vatandaş da tartışmayı Ecevit'in açıklamasından önce Meclis gündemine taşıdı. TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvuran Bilgin, Vahdettin'in Mustafa Kemal'i tüm yetkilerle donatarak Anadolu'ya gönderen kişi olduğunu, Mustafa Kemal'in bu yetkileri kullanarak Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduğunu savundu ve Vahdettin'in Türkiye'yi terk ederken sarayda bulunan kasayı Topkapı Sarayı'na zimmetle teslim ettiğine dikkat çekti. "Osmanlı'nın hiçbir padişahı vatan haini olmamıştır" diyen Bilgin, "Sultan Vahdettin Han'ın onur ve ibitarının iadesini yüce TBMM makamından talep etmekteyim" dedi.
Başbakanlık son noktayı koymuş
TBMM Dilekçe Komisyonu da Bilgin'in iade-i itibar ile ilgili bu dilekçesi Başbakanlığa havale etti. Ancak Başbakanlık 'Vahdettin'in hain olup olmadığına' ilişkin tartışmalara hiç girmedi. Bilgin'e verilen yanıtta, "Dilekçe hakkında Başbakanlıkça yapılacak bir işlem yoktur" denildi. Bunun üzerine TBMM Dilekçe Komisyonu, Vahdettin'ın onur ve itibarinin iadesi konusunda yapılacak başka bir işlem yapılamayacağına karar verdi.
Ecevit iddiasında ısrarlı
Ecevit ise dün düzenlediği basın toplantısında Vahdettin hakkındaki sözlerine açıklık getirdi. Artık bazı tarihi gerçeklerin kamuoyuna sunulması gerektiğini söyleyen Ecevit, Atatürk'ün padişahın ve sadrazamın bilgisi ve izni olmadan Ankara'ya gitmesinin mümkün olmadığına dikkat çekerek, "Tarihle ilgili bu tür gerçekleri bilmenin ne Cumhuriyet'e ne de başka bir kimseye zararı dokunmaz" dedi. Sevr Antlaşması konusunda bir-takım belirsizliklerin olduğunu belirten Ecevit, antlaşmanın altında padişahın da sadrazamın da imzasının olmadığını ve bu konunun tarihçiler tarafından derinlemesine incelenmesi gerektiğini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7524707524700

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.