Son pişmanlık neye yarar?

Son pişmanlık neye yarar?
Son pişmanlık neye yarar?
Başbakan'ın İstanbul siluetini bozan Onaltı Dokuz gökdelenleri için "Gördükçe kahroluyorum" sözleriyle başlayan tartışma, bu konuda bir son olmayacak. İşte gelecekte pişmanlık duyulacak diğer projeler...
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İnönü Stadı
Ünlü stadyum mimarı Paolo Vietti Violi, mimar Fazıl Aysu ve Şinasi Şahingiray tarafından tasarlanıp 1947’de açılan tescilli İnönü Stadı yıkılacak. 42 bin kişilik yeni stat için Maçka Parkı’nın arazisi kullanılacak.

Maltepe
‘Anadolu yakasında en çok değer kazanacak bölgelerin başında’ gelen Maltepe, Maslak-Levent hattı benzeri bir görüntüye bürünmeye aday. İlçede inşaat firmaları büyük proje yatırımları yapıyor. KİPTAŞ’ın yüksek konutlarıyla başlayan inşaatların yarattığı yoğunluk denizden de fark edilebiliyor.

Tarlabaşı-Fener/Bala
Çalık Holding’e ait GAP İnşaat iki tarihi bölgede de belediyelerle işbirliği içinde tarihi, tescilli binaları yıkarak yerlerine lüks konutlar yapıyor. Bu bölgelerde yaşayan düşük gelirli vatandaşlar da kamulaştırma tehdidiyle evlerinden çıkartılıyor. Grand Pera
1924 yılında kurulan, SGK’ya ait olan Emek Sineması, Turkmall ve Akbalık Grubu’nun hissedarı olduğu Kamer İnşaat’ın ‘Grand Pera’ projesi kapsamında yıkılarak yerine yapılacak AVM’nin 4. katına taşınmak isteniyor. Sinemayı taşıma ve AVM’ye karşı mücadele devam ediyor. Sulukule

Sulukule’de 2007’den itibaren yıkılan evlerin yerine TOKİ ihalesiyle Özkar İnşaat’ın yaptığı ‘Osmanlı evleri’ bitmek üzere. Proje her aşamasında ‘kentsel dönüşüm nasıl yapılmamalı’ya örnek gösterilir oldu: Bölgedeki 900 hissedarın evi yıkıldı, kiracılar sürüldü, yeni evlerde sözleşmeye yazılan fiyatlar iki katına çıktı. 2010’da Sulukulelilerin açtığı dava halen AİHM’de.

Tütün Deposu
Beşiktaş’ta 1929’da mimar Victor Adaman tarafından yapılan ve Astro Tütün Deposu olarak hizmet veren bina 2007’de yıkıldı. Yerine 7 yıldızlı Shangri-La Oteli yapılıyor. Tanrıverdi Holding yetkilileri yıkım tepkileri üzerine “Dolmabahçe Sarayı yıkılmış gibi davranıyorlar. Bunun aynısını yapmak çok kolay” demişti.

Likör Fabrikası
Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle dönemin ünlü Fransız mimarı Robert Mallet Stevens tarafından 1930’ların başında inşa edilmişti. İlk betonarme tekniği uygulanan yapılardan olduğu için ‘Endüstriyel Miras’ kapsamında tescillenen fabrika 2012’de yıkıldı. Fabrikanın yerine 157 metre yüksekliğinde rezidans ve otel olacak iki gökdelen dikiliyor. Ali Sami Yen yerine gökdelen
Mimar Emre Arolat tarafından tasarlanan ‘Torun Center’ Mecidiyeköy’de eski Ali Sami Yen Stadı’nın yerine yapılacak. Üç bloktan oluşuyor. 160 metre yüksekliğinde olan iki konut kulesi 42 kat, ofis kulesi ise 36 kat olacak. Satış fiyatları 580 bin-3 milyon 900 bin dolar. Projeyle, depremde toplanma yeri olarak kullanılabilecek bir yeşil alan yok ediliyor.

Maslak 1453
Ağaoğlu İnşaat tarafından yapılan ve bizzat Ali Ağaoğlu’nun rol aldığı televizyon reklamıyla çok konuşulan ‘Maslak 1453’ projesine İstanbul 8. İdare Mahkemesi onay vermedi. Gerekçe, ‘doğayı tahrip edecek olması ve kamu yararına aykırı bulunması’ydı... Satışlar ise hâlâ devam ediyor. Topçu Kışlası
Şehir plancısı Henri Prost tarafından 1937’de ‘2 No’lu park’ olarak tasarlanan, açılışını 1943’te Belediye Başkanı Lütfi Kırdar’ın yaptığı Gezi Parkı, erken Cumhuriyet döneminin ilk ve en kapsamlı şehircilik uygulaması sayılıyor. Şimdi buraya, 10 katlı apartman yüksekliğindeki ‘Topçu Kışlası’ replikası yapılmak isteniyor. Koruma Kurulu’nun projeyi reddetmesi üzerine Başbakan “Reddi reddedeceğiz” demiş ve Yüksek Kurul hiçbir gerekçe göstermeden projeyi kabul etmişti. Önceleri proje yürütücüleri kışlanın AVM olmayacağını iddia etse de Başbakan Erdoğan, kışlanın AVM, rezidans ve otel olarak kullanılabileceğini söyledi. Haliç Metro Geçiş Köprüsü
İnşaatı hızla süren köprünün, başta Süleymaniye Camii olmak üzere UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde kayıtlı olan Tarihi Yarımada’nın görüntüsünü bozduğu birçok uzman tarafından belirtildi. UNESCO Kültür Mirası Komitesi de ‘tepkisel inceleme ziyareti’ düzenleyerek köprüyü teftiş etti, fakat artık değişiklik yapmak için çok geçti. Eski ICOMOS Başkanı Dr. Cevat Erder, “Bu köprü, Tarihi Yarımada’nın sırtına bıçak saplamaktır” diyor. Four Winds Residence

Göztepe’de Meteoroloji Bölge Müdürlüğü arsasının yerine yapılan lüks ‘Four Winds Residence’ projesi, 45 katlı dört kuleden oluşuyor. Yapımcı firma Taş Yapı. Mimarlar Odası’nın 2004’te mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı almasına ve Kadıköy Belediyesi’nin mühürlemesine rağmen inşaat durmadı, şu anda bitme aşamasında. Taş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı basın toplantısında “Four Winds’in en önemli özelliği, lokasyonu. Bir tarafta Adalar ve tarihi İstanbul manzarası, diğer tarafta Anadolu yakasının en güzel caddesi...” demişti.

Birbirinin aynı TOKİ blokları
Türkiye’nin dört bir yanını saran birbirinin aynı ‘Sovyet tipi’ TOKİ sitelerinde konut kalitesi ve sosyal alan eksikliği en önemli problemler arasında. İç içe yapılan binalar arasında vakit geçirebilecek kamusal alan yok gibi. TOKİ Emlak Daire Başkanı Ali Seydi Karaoğlu da yapılan konutlardan mimari ve estetik açıdan çok sayıda eleştiri aldıklarını söylemişti.


  http://www.radikal.com.tr/113127111312717

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  tepki - ys.ece

  Yapılan projelerin olumsuz sonuçlarını tekrar tekrar açıklamaya artık gerek kalmadığını düşünüyorum. Görememek için kör olmak gerekir. Yıllardır Emek Sineması için halkımız tepkisini göstermektedir. Aynı şekilde Mimarlar Odası'da bu girişimlere ve uygulamalara karşıdır. ... Kenti katleden projeler raporlarla açıklanmıştır. Hala Haydarpaşa Garı' nda eylemler devam etmektedir. Tepkiler sürmektedir. Birlik olduğumuz sürece, vazgeçmediğimiz sürece,çoğaldığımız sürece bu katliamları önlemek mümkündür.

  URBANISTLER NEREDE????? - 14Bernard

  Tabiki buyuk sehirlerde bazi normal duzenlemeler yapilir.Velakin bizde abartildikca abartildi.Eski Sehir Gelisen(Yenisehir) diye ikiye ayrilip eski sehir ve eskiler bir kasikci elmasi gibi korunmali.Istanbul gibi cook eski ve cook tarihi degisimli bir sehire kazma vururken o eller titremeli.Ama neyazikki Dunyada bu boyle olur.Bizde bagirmak cagirmak.Sonuc da da sesler kisilir bilen bildigini okur gecer.Sessiz ama yasal onlemlerden bahseden yok.

  yüz karası - kaşınan adam

  unlara ilave olarak 3.köprü ve çevre yolları,3. havaalanı , kanal İstanbul projesi , Hadarpaşaya stad,Göztepe parkına cami ve Çamlıcaya cami projeleride gelecek nesillerin Tayyip Erdoğan ve devrini pekte hayırla anmayacakları yüz karası yapılar olarak tarihe geçecek..

  3. Köprü - no_war

  Haberi yapan arkadaş 3. köprüyü unuttu sanırım.

  ARTIK İSTANBULU - pispor

  Orhan Veli nin dediği gibi gözlerim kapalı,İstanbulu dinliyorum şiiride tarihe karıştı.çünkü artık gözlerinide kapatsan,İstanbul İstanbulluktan çıkmış artık.

  Bir kısmı geri dönülemez zararlar demek. - brandywine06

  Bu hükümetin en önemli icraati inşaat sektöründe büyük rant yaratması. Sanayiciler inşaatçi oldu. İnşaatçi zenginler türedi. Arazileri vatandaşa koklatmaya kıyamayan hükümet bunlara üç kuruşa devretti. Her yer inşaat projesi. Bir reklam kuşağında 7 tane farklı inşaat projesi reklamı gördüm. Eski İstanbul belediye başkanı ve kendini hala öyle gören başbakan Erdoğan'ın, şimdiki belediye başkanı Topbaş'ın, eski TOKİ başkanı şimdiki inşaatten sorumlu bakan Bayraktar'ın, Ankara'da belediye başkanı Gökçek'in, üretimi bırakıp inşaatteki ranta dalan sanayicilerin hepsinin suçu var. Hele Taksim'de gezi parkını yok edip yerine topçu kışlası yalanıyla AVM yapacak olan Topbaş ve ilgili firma en suçlular. Çünkü orası İstanbul'un merkezi. Oraya yapılacak her şeyin, en ufak değişikliğin aylarca tartışılması gerekirken Beyoğlu belediyesi caddedeki ağaçları söküp her yeri beton yaptı, Emek sineması yıkıldı, şimdi de ortasına 10 katlı bina yapacaklar. Yazık. Üstelik bunu sözde muhafazakar bir hükümet yapıyor. Herşeyi yok etme ya da değiştirme meraklısı bir hükümet nasıl muhafazakar olabilir?

  ... - r11

  Hepsi birbirinden çirkin,açgözlü karanlık zihinli kişiler tarafından yapılmış,ve yapılmasına müsaade edilmiş bu 'ucube'lerin gerçekleştirilmesinde pay sahibi olan herkesi,insanlık tarihi nefret ve ibretle anacak!Fakat bu gözü dönmüş,karanlık kişilerin bunu önemsemesi,pişman olması vs. beklenemez,bunlar için tek bir bakış açısı var o da her ne olursa olsun daha fazla 'para' kazanmak...gözlerini de ancak 'toprak' doyuracak!