'Son Rumlar' için ağıt

Fener Rum Lisesi'nin 550. kuruluş yıldönümü kutlamaları, dün Fener Rum Patriği Bartholomeos ile Türk ve Yunan Milli Eğitim bakanlarının katıldığı bir törenle sona erdi. 54 öğrencili okulun kuruluş yıldönümü kutlamaları, geçen yıl başlamıştı.

İSTANBUL - Fener Rum Lisesi'nin 550. kuruluş yıldönümü kutlamaları, dün Fener Rum Patriği Bartholomeos ile Türk ve Yunan Milli Eğitim bakanlarının katıldığı bir törenle sona erdi. 54 öğrencili okulun kuruluş yıldönümü kutlamaları, geçen yıl başlamıştı.
Dün lisede yapılan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından okul müdürü Niko Mavrakis'in Türkçe ve Rumca olarak yaptığı konuşmalarıyla açıldı. Müdür Mavrakis Rum Lisesi'nin Osmanlı Devleti'nin çok kültürlülüğünün simgesi olduğunu söyledi.
'Rumlar 1. sınıf vatandaş'
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de konuşmasında, "Rumların başımızın üstünde yeri var" mesajı verdi. Çelik, şöyle konuştu: "Bizim milliyetçilik anlayışımız, anayasal vatandaşlık anlayışına dayanır. Türkiye'deki Rum vatandaşlarımız, uluslararası anlaşmalar gereği azınlık statüsünde olsalar bile, onlar bizim birinci sınıf vatandaşlarımızdır. Başımızın üstünde yerleri vardır. Gökkuşağımızın güzel renkleri arasında Rum vatandaşlarımız fazlasıyla vardır. Rum vatandaşlarımızın sayılarının İstanbul ve Türkiye'de azalmasından dolayı hüzün hissediyorum." Türkiye'de halen 2 bin civarında Rum asıllı vatandaşın yaşadığı sanılıyor. Çelik, konuşmasında "Farklı düşünce, etnik köken ve kültür yapısına rağmen insanların huzur içinde yaşayacağı bir dünyayı tesis etmeliyiz" dedi. Yunan Milli Eğitim Bakanı Marieta Giannakou ise törende 'ruhban okulu' konusuna değindi. Yunan Bakan "Türk hükümeti bir söz verdi ve ben bu sözü yerine getireceğinden eminim, Bazı zorluklar olduğunun da farkındayım" dedi. Törenin sonunda Leonidas Asteris yönetimindeki koro, 'Okula Ağıt' adlı bir eser seslendirdi.


    http://www.radikal.com.tr/7363457363450

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.