Son savunmayı AKP'lilerin sözleriyle yaptı

Son savunmayı AKP'lilerin sözleriyle yaptı
Son savunmayı AKP'lilerin sözleriyle yaptı
Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ergenekon Davası'nda son savunmasını, AKP'lilerin kendisini öven sözleriyle yaptı.

Ergenekon Davası nedeniyle Silivri 5 No’lu L Tipi Cezaevi’nde 574 gündür tutuklu bulunan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer, mahkemeye esas hakkındaki mütalaaya ilişkin ek beyanlarını sunarak tahliye talebinde bulundu. Avukat Sezer’in dilekçesi Başbuğ’a ait olan Twitter hesabından ve www.ilkerbasbug.com isimli sitede ‘Adalete son çağrı’ başlığıyla verildi. Avukat İlkay Sezer, “Müvekkilim ve emrinde görev yapan silah arkadaşlarının ‘terörist’ ve ‘darbeci’ olarak suçlanması, akıl, sağduyu, vicdani sorumluluk ve hukukun üstünlüğü, adil yargılanma kapsamında düşünülemez, kabul edilemez” dediği dilekçesinde Başbuğ’un 2009 yılında Harp Akademileri’nde yaptığı konuşma hakkında AK Partililerin yaptığı yorumlara da yer verdi. Avukat İlkay Sezer dilekçede şunları vurguladı: “Müvekkilim ve Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı’ndaki silah arkadaşlarını 2009 yılında demokrasi düşmanı gibi göstermeye çalışan iddia makamı eğer şüphelilerin haklarını korumakla görevli olmalarının gereğini yapsalardı, iddia edilen suç tarihi içinde olan, müvekkilimin 14 Nisan 2009 günü Harp Akademileri’nde yapmış olduğu Yıllık Değerlendirme Konuşması’nı da dikkate alırdı. Bu konuşma, iddia edilen suçun oluşumu için gerekli olan maddi ve manevi zor kullanımının söz konusu bile olmayacağını, hayal bile edilemeyeceğini göstermesi açısından hayati önemi haizdir.” 

Çiçek ve Bozdağ’dan alıntı

Son savunma dilekçesinde dönemin Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in “Ben konuşmayı canlı olarak izleyemedim. İnternetten metni alıp okudum. Önce şunu söylemek isterim çok ince ayrıntılı bir hazırlıktan sonra oluşturulmuş bir konuşma. Ben konuşmayı gerçekçi buldum. Türkiye gerçeklerini kapsayan bir konuşmaydı.
Objektif bir konuşmaydı”sözlerine yer verilirken, dönemin AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ’ın da “Uzun, kapsamlı, kendi içinde analizleri tutarlı ve entelektüel derinliği olan bir konuşma yaptı. Üst ve alt kimlikten söz etti. Yaklaşımı demokrasiyi güçlendirici” ifadelerine yer verildi.