Son şövalyeye kötü haber!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, eski müze müdürü Oğuz Alpözen'in Bodrum Kalesi'nde astırdığı armaların derhal kaldırılmasını istedi.

MUĞLA - Kültür ve Turizm Bakanlığı, eski müze müdürü Oğuz Alpözen'in Bodrum Kalesi'nde astırdığı armaların derhal kaldırılmasını istedi. Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde 27 yıl görev yapan Alpözen, mermere kazılı ay-yıldız ve Oğuz boylarının simgelerinden oluşan armaları, kalenin yedi yerine yerleştirmişti. Armalardan biri, Refahyol döneminde büyük tartışmalardan sonra şapele inşa edilen minarede.
Durum, kalenin zindanının girişinde yer alan Latince 'Inde Deus Abest' (Burada tanrı yoktur) yazısının, orijinal olmadığı, 13 yıl önce Alpözen tarafından kazıtıldığı iddiası üzerine başlatılan soruşurmayla ortaya çıktı. Müze müdürü Yaşar Yıldız, "Bakanlık, tarihi dokunun orijinalliğini bozduğu, müzeyi gezenleri yanılttığı gerekçesiyle armaların kaldırılmasını istiyor. Kaymakamlıktan olur aldıktan sonra harekete geçeceğiz" dedi.
Danimarka Kraliçesi'nin 'Danneborg Şövalyesi' unvanını verdiği eski müdür Alpözen'se şövalye geleneğini sürdürdüğünü söyledi. Alpözen, "Ben kurucu müdür Haluk Elbe'nin, eski müdürler Nurettin Yardımcı ve İlhan Akşit'in de armalarını yerleştirdim. Amacım açılan bu sergi salonlarının, Türkiye Cumhuriyeti tarafından yapıldığını göstermekti. Şövalye armasını koymuş, haçını takmış. Ben de Türkiye Cumhuriyeti'nin ay-yıldızını taktım, anfora ve kale surlarını yerleştirdim" dedi. Bodrum Kalesi, Saint Jean Şövalyeleri tarafından 1406-1523 tarihleri arasında inşa edilmişti.