Son telliturnalar çobanlarla ilkokul çocuklarına emanet

Türkiye'nin son 11 telliturnasını çobanlar ve ilkokul çocukları koruyacak. Doğa Derneği, Muş'un Bulanık Ovası'nda yaşam mücadelesi veren 11 telliturna için kampanya başlattı.

ADANA - Türkiye'nin son 11 telliturnasını çobanlar ve ilkokul çocukları koruyacak. Doğa Derneği, Muş'un Bulanık Ovası'nda yaşam mücadelesi veren 11 telliturna için kampanya başlattı. Telliturnalar dünyada sadece iki yerde ürüyor: Hazar Denizi ve Bulanık Ovası. Kışı Afrika'da geçiren telliturnalar, mart ve nisanda Türkiye'deki üreme alanlarına geliyor. Ama Doğa Derneği İletişim Koordinatörü Yeşim Erbaşol'un verdiği bilgiye göre Bulanık Ovası Murat Nehri Havzası'nın hızla tarım alanına dönüşmesi, son 11 telliturnanın yaşam alanını daraltıyor:
"Telliturnaların Hazar Denizi ve Bulanık Ovası arasında başka bir üreme alanı yok. Telliturnaların Bulanık Ovası'ndan da çekilmesi durumunda ülkemizde bu türü sonsuza kadar kaybetme riskiyle karşı karşı karşıyayız."
Doğa Derneği'nin 100 bin YTL maliyetli projesiyle, telliturnaların bizzat bölge halkı tarafından korunup kollanması hedefleniyor. Erbaşol, projeyi şöyle anlattı:
"Sulak alanlar ile bozkır arasında kalan bölgeleri yaşam alanı olarak seçen turnalar, çobanlar ve öğrenciler başta yöre halkı tarafından korunacak. Özel Irmak Okulları'nın desteğiyle başlatılan proje kapsamında, Bulanık Ovası'nda ilkbahar döneminde detaylı kuş araştırması yapıp telliturnaların 2008 yılındaki durumunu belirleyeceğiz. Telliturnaların üremeye devam ettiği Murat Nehri havzasındaki adayı koruma altına alacağız. Ayrıca, kuşları görüntüleyerek kısa tanıtım filmi hazırlayıp broşür ve posterler yayımlayacağız."