Son vapurda yer yok!

Üsküdar'dan kalkan Şehir Hatları vapuru, peşine taktığı martılarla süzülerek Karaköy'e yaklaşıyor... Karaköy İskelesi'nin önüne geldiğinde zarif bir kavis çizen kaptan, sirene asılıyor.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Üsküdar'dan kalkan Şehir Hatları vapuru, peşine taktığı martılarla süzülerek Karaköy'e yaklaşıyor... Karaköy İskelesi'nin önüne geldiğinde zarif bir kavis çizen kaptan, sirene asılıyor. Boğaz'ın, Prens Adaları'nın 160 yıldır aşina olduğu bu selama, iskeleden alkışlarla yanıt geliyor.
Boğaz kıyılarında oturanlar, günlerdir vapur çığlıklarıyla yataktan fırlıyor. Çünkü Türkiye Denizcilik İşletmesi (TDİ) personeli, devir gerilimi yaşıyor ve tepki göstermelerinin şimdilik tek yolu bu. Yüzlerce çalışanın emekliye ayrılacak olmasını protesto eden Şehir Hatları çalışanları, grev yapamıyor ama can yeleği giyip çiçek dağıtarak destek istiyor.
Bir tarih sona eriyor
SEKA ve TEKEL'in ardından, modernleşme tarihinin kilometre taşlarından Şehir Hatları İşletmesi de anılara karışmak üzere. Özelleştirme İdaresi'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) devrettiği Şehir Hatları, belediyenin meclis kararıyla İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) A.Ş.'yle birleşiyor.
160 yıldır İstanbul sularında gezinen vapurların devriyle ilgili yasal işlemler tamamlandı, son hamle için Şehir Hatları personelinin TDİ'den Büyükşehir Belediyesi'ne geçişi sorunu çözülmeye çalışılıyor. Türkiye Denizcilik İşletmeleri ve belediyeye göre 'devir' bir zorunluluk. Şehir Hatları çalışanlarına göre ise "İşin içinde AKP'nin kadrolaşma çabası var."
Her vapur için ortalama 11 kişi
Türkiye Denizciler Sendikası'nın isteği Şehit Hatları İşletmesi'nde çalışan 1800 personelin iş güvencesinin sağlanması. Büyükşehir Belediyesi ise sadece 125 kaptan ve sınırlı sayıda personeli almak niyetinde. Şehir Hatları çalışanlarına göre, tecrübeli işgücünü görevden uzaklaştırmak, TCDD'de yaşanan hızlı tren faciası benzeri olayların önünü açar. Çalışanlar İDO İşletmesi'yle birleşmeye değil, 'kadrolaşmaya' karşı olduklarını vurguluyor.
Türkiye Denizcilik Sendikası'nın Başkanı Turhan Uzun, "İskelede ve vapurda en az 11 personel çalışması gerekirken belediyenin kaptanlar dışındaki çalışanları emekli etmek istemesi kabul edilemez" dedi. Uzun, vapurlardaki personel ihtiyacını şöyle anlattı: "Bu gemileri İDO işlettiğinde makinist ve halatçıya ihtiyaç yok mu? Güvenle işletilmesi için bir vapurda en az bir kaptan, iki gemici, bir kamorot, bir başmakinist, bir makine lostromosu (ikinci makinist), bir yağcı ve bir silici gerekiyor. Büyük gemilerdeyse buna birer gemici, kamorot ve yağcı daha eklemek gerek. İskelede halat için bir çımacı, gişe ve kapı memuru lazım. Yani en az 11 personel gerekirken sadece kaptanları alıyor, diğer personeli gözden çıkarıyorsunuz. Yerine kendi adamlarını getirerek kadrolaşmaya çalışıyorlar. Biz, İstanbullular mağdur olmaması için iş yavaşlatması yapmıyoruz ama uzlaşma sağlanmazsa gerekirse gemileri bağlarız."
İDO: Kimse mağdur edilmeyecek
Amaçlarının kimseyi mağdur etmek olmadığını söyleyen İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy ve TDİ Genel Müdürü Burhan Külünk ise devir işlemi için sendikalarla görüşmelerin sonuçlanmasını beklediklerini söyledi. Paksoy, "Şehir hatlarındaki çalışanlar haklarını koruyacak, bir tane çalışanın bile hakkı mağdur edilmeyecek. Biz 125'i kaptan 425 çalışanı almayı düşünüyoruz. Ama sendikayla görüşmelerimiz sürüyor. Amacımız İstanbul'un ulaşım sorununa neşter vurmak, yeni deniz otobüsleri ve modernizasyonla iyi hizmet sunmak" dedi.
Amaç: Tek bilet
Şehir Hatları'nın İDO'yla birleştirilmesiyle 73 vapur, 54 iskele ve Haliç Tersanesi TDİ'den Büyükşehir Belediyesi'ne devrediliyor. Belediye, 28 deniz otobüsü ve TURYOL motorları dahil 160 parça aracıyla dünyanın en büyük filolarından birine sahip oluyor. Uzun vadede hedef vapur, deniz otobüsü ve motorların tek iskele, tek bilet altında birleşmesi. Buna göre, şehir hatları vapurları zamanla yerini deniz otobüsü ve motorlara bıracak, vapurlar ise sadece belirli hatlarda 'nostaljik amaçlı' kullanılacak.


    http://www.radikal.com.tr/7390107390100

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.