'Son yemek' 2 bin 500 yıl dayanmış

Assos Antik Kenti'ndeki kazılarda, bir lahit içinde şekli bozulmadan günümüze kadar ulaşan 2 bin 500 yıllık iki incir bulundu.
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Efes Pilsen tarafından desteklenen Çanakkale Assos kazıları bu yıl da...
Haber: BURAK GEZEN / Arşivi

ÇANAKKALE - Assos Antik Kenti'ndeki kazılarda, bir lahit içinde şekli bozulmadan günümüze kadar ulaşan 2 bin 500 yıllık iki incir bulundu.
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Efes Pilsen tarafından desteklenen Çanakkale Assos kazıları bu yıl da Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Nurettin Arslan başkanlığında, yerli ve yabancı çok sayıda bilim adamı tarafından 1 Temmuz ile 5 Eylül tarihlerinde gerçekleşti. Doç. Dr. Arslan, Assos Antik Kenti'nde bu yıl Ayazma Kilisesi, Batı Nekropolü, Kuzey Stoası ve yazıtlar konusunda kazı ve araştırma çalışmaları yaptıklarını söyledi. Kazının
önemli buluntularından biri, antik kentin batı kapısı önündeki mezarlık alanda ortaya çıkarılan bir lahitin içindeki, yakıldığı için kömürleşmiş, ancak şekli bozulmamış iki incir oldu. Lahitin M.Ö. 5. yüzyılda ve Roma döneminde olmak üzere iki kez kullanılmış olduğunu söyleyen Doç. Dr. Arslan şu bilgileri verdi:
"Lahitten üç iskelet çıktı. Biri, M.Ö. 5. yüzyılda gömülmüş bir kadın, diğeri ikisi de Roma döneminde defnedilmiş iki erkekti. M.Ö. 5. yüzyılda cenaze törenlerinde ölünün yakınları yiyecek ve diğer eşyalarını getirip yakıyor ve küllerini mezara bırakıyordu. O dönemde bu kadın için yapılan cenaze töreninde kömürleşmiş olan iki incir de 2 bin 500 yıl şeklini koruyarak günümüze ulaşmış. Nedeni, incirlerin olgunlaşmadan, yeşilken ateşe atılması olabilir. Bazı lahitlerde de bu törenlerden geriye kalmış, yanmış zeytin çekirdeklerine rastladık."