'Sonar 10 kilometre ötedeki balığı görüp elektrik veriyor'

KOCAELİ/İSTANBUL - 1 Eylül’de başlayacak av sezonu için gün sayan Kefkenli balıkçıların korkusu, sonarlar. Kefken Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İzzet Küçük, av sezonuyla birlikte başta İstanbul olmak üzere Marmara, Ege ve Karadeniz’den birçok teknenin Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı Kefken’e akın ettiğini hatırlattı ve uyardı:
“En büyük sorunumuz büyük teknelerin kullandığı, 10 kilometre ilerideki balığın yerini bile tespit eden sonarlar var. Sonar avcılığı yasaklanmasa bile sonarın kısıtlanması lazım. Çünkü 10 bin metrelik   sonar cihazları var. Sonar cihazı kullanan büyük tekneler buraya geldiği zaman, bizim çevremizde balık kalmıyor. Yani 10 bin metre ilerideki balığı görebiliyor bu cihaz ve elektrik şoku veriyor balığa. Bize balık kalmıyor.” 

‘Lüfer, tekir bol olur’
31 Ağustos gecesi denize açılacak teknelerde son hazırlıklar yapılıyor. Deneyimli balıkçı Cengiz Atlı’ya göre bu sezon lüfer, çinekop ve tekir bol olacak. Palamutun durumu şüpheli. İstanbul Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Güney ise Çanakkale’den Hopa’ya her yerde bol palamut görüldüğünü belirterek, “Bu sezon en fazla palamut çıkacak. Bunu sırasıyla hamsi, sardalye, istavrit, çinakop, lüfer takip edecek. Bu sene uskumru da olabilir” diye konuştu. (dha, Radikal