Sonbahar selle geldi

Balkanlar üzerinden gelen yağışlı hava yurdun kuzeybatı kesimlerini etkisi altına aldı. Dün Edirne'yi vuran etkili yağışın bugünden itibaren Marmara Bölgesi ile kuzey kesimlerde süreceğini açıklayan Meteoroloji, sel ve su baskınlarına karşı tedbir alınması uyarısında bulundu.

İSTANBUL/EDİRNE/DÜZCE- Takvim yapraklarıyla birlikte hava da 'sonbahar'ı gösterdi. Yurdun batısı dün sağanak ve fırtınayla boğuştu. Etkili yağış bugün de sürecek, 'sel' uyarısı var.
Balkanlar üzerinden gelen yağışlı hava dün özellikle Edirne'de etkili oldu. 36 derecelerde seyreden hava sıcaklığı 28 dereceye kadar düşerken, önceki gece sağanak bastırdı. Son 12 saat içinde metrekareye 6.5 kilogram yağış düştü. Hava sıcaklığının birkaç derece daha düşeceğini duyuran Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, iki gün daha sürecek sağanak nedeniyle vatandaşları su baskınlarına karşı uyardı.
Karadeniz coştu
Karadeniz'de dün sabah başlayan şiddetli poyraz nedeniyle dalgaların boyu 3 metreye kadar çıktı. Düzce'nin Akçakoca ilçesinde Karadeniz sahilinde sabahın erken saatlerinde başlayan rüzgâr, poyraz fırtınasına dönüştü. Fırtına nedeniyle ava çıkamayan balıkçıların tekneleri balıkçı barınağına çekildi.
Fırtına, İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ. (İDO) seferlerini de etkiledi. İDO, fırtına nedeniyle dün Avşa-Marmara-Yenikapı-Bostancı ve Bandırma-Yenikapı deniz otobüsü seferlerini karşılıklı olarak iptal etti.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, bugünden itibaren Marmara Bölgesi ile kuzey kesimlerde görülecek etkili yağışın neden olabileceği muhtemel ani sel ve su baskını gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların ve ilgililerin tedbirli olmasını istedi. Dün yurdun kuzeybatı kesimlerinde başlayan yağışlar, bugün başta Edirne olmak üzere Marmara'nın batısında etkisini sürdürecek. Meteoroloji, "Marmara Bölgesi ile kuzey kesimlerde görülecek etkili gök gürültülü sağanağın neden olabileceği muhtemel sel, su baskını, taşkın, yıldırım ve doluya karşı tedbir alınmalı" dedi.
Güney güneşli
Bugün Marmara Bölgesi ve Batı Karadeniz'de beklenen yağışlar, yarın Marmara Bölgesi'nin doğusu ile Batı Karadeniz'i etkisi altına alacak. Diğer bölgelerde hava parçalı bulutlu. Çarşamba günü Trakya tekrar sağanak altında. Ege Bölgesi'nin kuzeyi de yağış alacak. Perşembe günü Marmara'nın doğusu ve Batı Karadeniz'de etkili olacak yağışlar, cuma günü Karadeniz'in geneline yayılacak. Diğer bölgelerde ise güneşli bir hava bekleniyor. (Radikal, dha, aa)