Söndürme sistemi yok: Esenboğa'da yangın paniği

Ankara Esenboğa Havalimanı'ndaki yangın paniğe yol açarken, söndürme sisteminin bulunmadığı da ortaya çıktı.
Haber: BEHZAT MİSER / Arşivi

ANKARA - Ankara Esenboğa Havalimanı İç Hatlar Terminali'nde önceki gece saat 23.50 sularında yangın çıktı. Terminalinde bulunan kafeteryanın fritözünde unutulan kızgın yağın sebep olduğu yangın sonucu, terminal kullanılamaz hale geldi. Kısa süre içinde büyüyen yangın nedeniyle dün havaalanında tam bir kaos yaşandı.
Yılda 3 milyon yolcuya hizmet veren, günde ortalama 150 uçağın inip kalktığı Esenboğa Havalimanı İç Hatlar Terminali önceki gece yarısı alev alevdi. Kafeterya kısmında fritözde bulunan kızgın yağın neden olduğu yangın sonrası terminal kullanılamaz hale geldi.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, havayolu trafiğinin aksamaması için gerekli tedbirlerin alındığını belirterek itfaiyecilerin çalışmaları sonucu yangının İç Hatlar Terminali dışındaki diğer kısımlara sıçramasının önlendiğini açıkladı.
USAŞ: Araştırılıyor
İç Hatlar Terminali'nde USAŞ'a ait Northshield ve Divan Pub'da çıkan yangından sonra şirketin murahhas Müdürü Muhammet Hammam, İstanbul'dan Ankara'ya gelerek incelemelerde bulundu.
Uzmanların yapacağı araştırmanın sonucunu beklediklerini belirten Hammam, "Çok üzgünüz. Yangının elektrik mi yoksa başka bir nedenden mi çıktığı uzmanlar tarafından yapılacak araştırma sonrası bulunacak. Buradan çıkan yangın, çatıyı sararak büyümüş. Tek tesellimiz, herhangi bir can kaybı veya yaralanan olmaması" dedi.
Havalandırma iyi olunca!
İlk bilgilere göre yangın, İç Hatlar Terminali'ndeki havalandırmanın çok güçlü olması nedeniyle geç fark edildi. Aspiratörler ise yangının doğrudan çatıya kadar çıkmasına neden oldu. Bu nedenle de olaya geç müdahale edildi. Terminal içindeki yangın söndürme cihazları da yetersiz kaldı. Ankara İtfaiyesi ile Çubuk gibi yakın ilçelerin itfaiyesinin yoğun çabası ile yangın hasarı İç Hatlar ile sınırlı tutulabildi.
'Sprink sistem' yok
55 yıllık binada ısıya, dumana ve ateşe duyarlı yangın söndürme sistemi (sprink sistem) bulunmuyor.
Esenboğa'da yeni havaalanının inşaatına başlanması, eski inşaatta bu sistemin inşasının neredeyse binanın kendisi kadar yüksek maliyetli olması, bu sistem eğer yapılırsa çalıştırıldığı zaman elektrik aksamı ile elektronik devrelerin zarar görmesi sistemin yapılmamasının gerekçeleri olarak sıralandı.
Yangın anında insan müdahelesi olmadan devreye giren sistem, tavanlarda bulunan yangın musluklarını açarak, kısa sürede yangını söndürülmesi esasına dayanıyor. Sistem, İstanbul Atatürk ve İzmir Adnan Menderes Havaalanı'nda var, Antalya Havaalanı'nda ise yok.
'Kullanılmaz halde'
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada ise yangında İç Hatlar Terminali'nin tamamen kullanılamaz hale geldiği ve seferlerin aksamadan sürmesi için her tür tedbirin alındığı belirtildi.
Hac dönemi sıkıntısı
İç Hatlar Terminali fiilen kullanılamayacak durumda olduğundan, yolcu işlemleri geçici olarak VIP, Şeref Salonu gibi yerlerde yapılıyor. Ancak 3 Aralık günü başlayacak olan hac döneminden önce kalıcı çözüm bulunması gerekiyor.
Ankara Vali Yardımcısı Hayati Soylu, hac dönemini sorunsuz atlatmak için çalışmaların devam ettiğini söyleyerek, "Hacı adaylarımızdan isteğimiz, Esenboğa Havalimanı'na yoğunluk oluşturacak hareketlerden kaçınmaları" dedi.
Havalimanında dün herkes VIP'ti
Umre ve hac seyahatleri nedeniyle son günlerde zaten mahşeri kalabalıklar ağırlayan Esenboğa'da İç Hatlar Terminali'ni iptal eden yangın sonrası THY bir açıklama yaptı. Esenboğa'dan uçacak yolcuların bilet işlemlerini, alana gelmeden şehiriçi ofislerde halletmeleri ve uçuş saatinden en az 1.5 saat önce alana gelmeleri istendi. Yangın sırasında elektronik sistemler hasar gördüğü için bilet kontrol ve biniş işlemleri manuel olarak yapılıyor. DHMİ Genel Müdürü Mahmut Tekin de İç Hatlar Terminali kullanılamaz hale geldiği için bir süre, Dış Hatlar Terminali, VIP salonundan hizmet verileceğini açıkladı. Tekin, gerekirse Yabancı Konuklar Salonu'nun da iç hat yolcularının kullanımına açılacağını da vurguladı.
'İtfaiyenin başarısı'
Ankara Vali Yardımcısı Hayati Soylu, Esenboğa Havalimanı'nda felaketin eşiğinden dönüldüğünü ifade etti. Soylu, yangının diğer terminale sıçraması halinde 'Esenboğa diye bir yerin kalmayacağını' belirtti.
Dün konuyla ilgili bir açıklama yapan Vali Yardımcısı Hayati Soylu, iç ve dış hat uçuşlarında herhangi bir sorun yaşanmadığını ifade etti. Soylu şöyle konuştu: "Esenboğa'nın B Terminali'nde (İç Hatlar) başlayan yangının A Terminali'ne (Dış Hatlar) sıçramaması için Esenboğa Havalimanı'ndaki itfaiye ekipleri çok yoğun çaba sarf etti. Yangının A terminali'ne sıçraması durumunda Ankara Esenboğa Havalimanı diye bir yer kalmazdı. Yangın bir felakete dönüşmeden söndürüldü".
'Bina yıkılmaz'
Hasar tespit çalışmalarının DHMİ tarafından yapılacağını söyleyen Soylu, teknik raporun çıktığını ve yangın nedeniyle binanın yıkılmasının söz konusu olmadığını anlattı. "Ne yapılacağı keşif sonrasında ortaya çıkacaktır" diyen Soylu, maddi hasar konusunda yarın veya ertesi gün (çarşamba günü) bir açıklama yapılabileceğini dile getirdi.
1955 yılında yapıldı
Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentini dünyaya bağlayan Esenboğa Havalimanı 1955 yılında açıldı. Şehir merkezine 28 kilometre uzaklıktaki Esenboğa Havalimanı'nda halen 7 bin 500 metrekarelik İç Hatlar ve 7 bin 950 metrekarelik Dış Hatlar terminalleri bulunuyor. Havalimanında bir VIP ve bir CIP salonunun yanı sıra 'Yabancı Konuklar Köşkü' de var. 2004 yılının ekim ayında yap-işlet-devret Modeli ile Esenboğa Hava Limanı yeni iç ve dış hatlar terminal binasının yapımına başlandı. Üç yıl içinde tamamlanması planlanan yeni terminal binasının yılda 10 milyon yolcu kapasiteli olması planlanıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7631187631180

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.