Soner Yalçın: Ak Parti sadece piyon

Soner Yalçın: Ak Parti sadece piyon
Soner Yalçın: Ak Parti sadece piyon
ODA TV davası kapsamında tutuklanıp 2 yıla yakın cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olan gazeteci- yazar Soner Yalçın, Antalya'da 'Halkın Gündemi' adlı etkinliğe konuşmacı olarak katıldı

ANTALYA - Türkiye'de son dönemde yaşananları anlatan Yalçın, "Ergenekon ve Balyoz'un büyük bir tertip ve yalan olduğu ortaya çıktı" dedi.

Gazeteci- yazar Soner Yalçın, Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından düzenlenen 'Halkın Gündemi' adlı etkinliğe konuşmacı olarak katıldı. Antalya Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe Büyükşehir Belediye Başkanı CHP 'li Mustafa Akaydın ve eşi Günseli Akaydın, CHP İl Başkanı Devrim Kök, ADD Şube Başkanı İbrahim Daş ile çok sayıda kişi katıldı. Salonda oturacak yer bulamayanlar kürsünün arka kısmına otururken, dışarıda kalanlar ise fuaye alanında hazırlanan dev ekrandan etkinliği takip etti.

BÜYÜK OYUNU ANLAMAMIZ GEREKİYOR

Oda TV davası kapsamında 14 Şubat 2011 tarihinde tutuklanan ve 27 Aralık 2012'de tahliye olan Soner Yalçın, alkışlar eşliğinde kürsüye çıktı. Konuşmasına, "Biz gerçeğe odaklı gazetecilik yaptık. Bizi terörist yapan, bizi zindana atan bu tavrımızdır, 'gerçek' aşkıdır. Bizim bildiklerimizden, yazdıklarımızdan korktular" diye başlayan Yalçın, "Ben bir şey biliyorum ki, beni içeri atıyor. Susturmak, bezdirmek istiyor. Bir büyük oyun var. Öncelikle bunu analiz etmemiz gerekiyor. Bu büyük oyunun AKP ve cemaat sadece piyonudur. Bizim meselemizin özü cemaat ya da AKP değildir" dedi.

BİZİM 11 EYLÜL'ÜMÜZ 1973

'11 Eylül' dendiği zaman herkesin aklına Amerika'daki 'İkiz Kuleler'e yapılan saldırının geldiğini aktaran Soner Yalçın, Türkiye'nin 11 Eylül'ünün ise 1973 yılında Şili'de sosyalist başkan Salvador Allende'nin devrilip General Pinochet'in iktidara geldiği askeri darbe olduğunu söyledi. 11 Eylül 1973'ün tüm dünyada bir milat olduğunu anlatan Soner Yalçın, "Sonuç itibariyle istedikleri şu; dolara tapınacaksınız, dolar Allah'ınız olacak. Borsa yükseliyor, dolar düşüyor, hayatınızın merkezine borsayı koyacaksınız, sizden bunu istiyorlar" diye konuştu.

KÜRT SORUNUNU BİRLİKTE ÇÖZEBİLİRİZ

Şili'de yaşananların yansımalarının Türkiye'de de görüldüğünü dile getiren Soner Yalçın konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şili'de bu planı harekete geçirdiler, karşı çıkanlar teröristti. Çok acılar çekildi. Hasdal'ı da Silivri'yi de bilmek istiyorsak, büyük pencereden bakacağız. Cemaat ne yapıyor, AKP ne yapıyor, MHP niye onun kuyruğuna takılıyor, bunu çözemeyiz. Biz bilmezdik Kürdü Türkü. Ben bu politikalara bakarak düşünürüm. 3 bin tane marabası olmuş Ahmet Türk bu meseleyi çözemez. Anayasasına, 4 tane kadını almayı koyan Barzani'nin kulu kölesi olarak bu meseleyi çözemezsiniz. Bu meseleyi bizimle çözeceksiniz, Zonguldak işçisi ile, Trakya'daki köylüyle, Egelilerle çözeceksiniz. Yan yana geleceğiz."

KURTULUŞU BAŞKASINDAN BEKLEMEYİN

Ergenekon ve Balyoz davalarının Türk Silahlı Kuvvetleri'ni ele geçirme operasyonu olduğunu dile getiren Soner Yalçın, "Ergenekon ve Balyoz'un büyük bir tertip ve yalan olduğu ortaya çıktı. Cezaevinden çıkarken de söyledim, biz cezaevinde yatmayı biliriz, idamları, işkenceleri biliriz ama bize bir tek şey öğretemediler. Bize yenilgiyi öğretemeyecekler. Nasıl bir Türkiye'de yaşamak istediğinize siz karar vereceksiniz. Kurtuluşu başkasından beklemeyin, kahraman aramayın, kahraman sizsiniz" diye konuştu.

Konuşmasının ardından Başkan Akaydın tarafından Soner Yalçın'a teşekkür plaketi verildi. Soner Yalçın daha sonra 2. Antalya Kitap Fuarı'nda düzenlenen imza gününe katıldı.(dha/Özgür Öztürk)


  http://www.radikal.com.tr/1121742112174218

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Trakya ve Ege önce kendi mücadelesini vermeyi öğrensin - gamsizdansoz

  Trakya'da Ergene, Ege'de zeytinliklerin otel imarına açılması, doğanın tahribi gibi sorunlar varken ve bu yörelerin insanları bunlar için bile bir mücadele yürütemezken Kürtlerin sorunları için ne söyleyebilirler? Bu gibi büyük sorunları zaten kişiler çözmez ama Kürtler şöyle yapmalı, onunla olmaz bununla olmalı diyerek yorum yapmaktan sıkılmadınız mı? Bu abilik, üstünlük, ukalalık taslamaktır. Kürt hareketi en güçlü muhalif harekettir, bunu kabul ediniz. Orada sizin reddetmediğiniz bir düzenin reddi vardır. Ergene için kazanılmayan zafer, geçenlerde Dersim'de HES'e karşı kazanılmıştır. O yüzden Kürt hareketi etnik diyemezsiniz, şu çözer bu çözemez diye bir görüş de belirtemezsiniz. Hakkınız yoktur, zira sizin sömürüye karşı gerçek bir sözünüz yoktur.

  minik kuş... - sadoge

  Bu arkadaş bir zamanlar kurtlar vadisinin kavram danışmanı değil miydi? Bu arkadaşa bu kadar kitap yazarken bilgi belge doküman akışı kendisine nereden geldi. Değilmidirki bugün kurtlar vadisinin takipçileri diziler, samanyolu ve benzeri İslamcı kanallardaki diziler, TRT gibi devletin kanalındaki diziler tüm kurum kuruluşlar Kürt sorununa inanılmaz nefret saçan dizilerle yaklaşmaktadırlar. Bu dizileri seyret kalk Kürt için Kürt karşıtı eylem yap. Bir yandan TRT şeşle demokratik açılımlar diyeceksiniz bir yandan da bilmem ne dizileriyle demokrasiye kurşun sıkacaksınız. Dizilerinizde köy boşaltmalarını da yazsanıza Kürt sorununun neden bu aşamalara geldiğini olayları yaratanları olayları anlatsanıza.

  Vatandaştan canını isteyenler kadük olursa... - şekersiz

  isimden önce kullanılan sıfatları olanlara vatandaş devlet kurumlarına güven ile söz edilen konularda araştırma isteyebilir mi?

  .... - şekersiz

  bunu bilmeyen kalmadı.İsimden önce kullanılan sıfatı olanlar piyon olursa vatandaş ne olur?Vatandaşı bu hale getirmek kimin işine gelir.?Padişahları koruyan kanunlar(ve korumaları)var vatandaşı aynı şekilde koruyor mu? bunları yapmayalım.

  gerçek gazetecilik mi? - dersimi

  gazeteciliği siyasi partilere şantaj yapmak ve birilerini karalamak için kullanmak mı gerçek gazetecilik? Belli ki soner yalçın'ın öyle bir gazetecilik algısı var? gazetecilik ile tetikçiliği karıştırıyor. asıl piyonun da kendisi olduğundan habersiz.

  theleak isimli yorumcuya - unutulur

  Egeli köylüleri beğenmeyip aşağılamışsın. Köyleri yakılan Egeliler mi diye bir soru sormuşsun. Cevap vermek istedim. Evet, Foça'da PKK tarafından kafasına sıkılan Egeliler. Teröristlerin sadece kendilerini gördüğü için öldürdüğü Ege'nin Emekçi 3 köylüsü. Birisi teröristleri işçi sanıp su vermiş. Kürt köylerini yakan faşist zihniyet neyse senin sempatizanı olduğun zihniyet de odur. Bir fazla veya iki eksik cinayetle farklı olamazsın. Ayrıca ulusalcıları sevmiyorum ama siz Kürt ırkçıları da hiç farklı değilsiniz. Sadece ırkçı olduğunuzun farkında değilsiniz. Ege köylülerini hor görmeniz bile somut delildir. Size göre Şeyhlerle toplantı yapan Altan Tan veya milyarder toprak ağası olan Sakık gibi beyaz Kürtler bu sorunu çözebilir ama köylüler anlamaz.

  Dogru bir tespit - telat cengiz

  Elbette AKP hükümeti türk ve bati sermayesinin piyonudur,. Eger 30 yil süren bir savasi sonlandiramiyorsan burda bir beceriksizlik var demektir, ardindan cözümü Öcalandan bekliyorsun, madem öyle o kltugu birakip öcalana teslim edeceksin, Kürt yokturla baslayan resmi ideolojik savas stratejisi tüm hedeflerine ulasti, artik, sendika yok, sosyalistler yok, direnis yok, ögrenci hareketi yok var olan tek sey ceplerini dolduran parlementerlerle bölgeyi paylasan sermaye guruplari. Tek cözüm sosyalizim, her etnik gurubun esit kosullarda kendini ifade özgürlügünün oldugu fasizmin ve emperyalist batili kapitalistlerin bu cografyayi terk etme anlayisindan baska bir sey degildir. Kürdistan haritasi cizenler oturup düsünsünler bakalim yurtlarindan uzaklastirilan ermeni ve rum halkin yasadigi topraklar kimler tarafindan gazpedildi, eminimki bunu en iyi bilenlerden biri, Kanco Aganin tornu ahmet türktür. Hamidiye alaylari boyut degistirerek misyonlarini yerine getirmektedirler. bugün Kürdistanda, muslda kerkük ve erbil gibi bölgelerde hangi türk ve yabanci sermaye guruplarinin is yaptigini desifre etme yetenegine sahip oldugumuzda görecegizki bu kirli savasin kimler tarafindan devam ettirildigini, ve neden kürtlere verilen yüz yillik savasma misyonunun ne sekilde devam ettirildigini anlamis olucagiz. saygilarimla