Soner Yalçın: Aydını Türk halkına güvenilmez olarak gösteriyorlar

Soner Yalçın: Aydını Türk halkına güvenilmez olarak gösteriyorlar
Soner Yalçın: Aydını Türk halkına güvenilmez olarak gösteriyorlar
ODATV Davası'ndan bir hafta önce tahliye edilen Gazeteci- Yazar Soner Yalçın, mahkemenin kararı gereği ilk kez bugün Levent Polis Merkezi'ne giderek imza attı

İSTANBUL - Soner Yalçın, "Aydını Türk halkına güvenilmez olarak gösteriyorlar. Biz buna karşı çıkıyoruz. Karakol bizim karakolumuz. Haftada bir gün değil her gün de geliriz. Ama mesele bu değil" diye konuştu.

Gazeteci Yazar Soner Yalçın, bugün saat 14.00’de avukatları ve kız arkadaşı Halide Didem Kurt ile birlikte Levent Polis Merkezi’ne gitti. İçeride yaklaşık 20 dakika kalan Soner Yalçın, imza sonrası çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Soner Yalçın, şunları söyledi:

"Burada olmamazın sebebi her hafta buraya gelip, imza atmam gerekiyor ve yurtdışına da çıkış yasağım var. Burada olmamızın sebebi, bu kalabalığın burada olmasının sebebi Soner Yalçın’ın fiziki zorluklar nedeniyle buraya gelip her hafta imza atmasına karşı çıkmak değildir. Biz burada bu nedenle değiliz. Burada ceberrut devlet anlayışı her daimi aydının üzerinde bir şüphe yaratıyor. Aydını halka güvenilmez olarak tanıtıyor. Biz buna karşı çıkıyoruz. Bu ülkenin gazetecisi, yazarı, sanatçısı, aydını bu toprağına bağlıdır. Bu topraktan kazıyarak ta çıkaramazsınız. Ama amaçlar her daim, bu dün de böyleydi ve bu gün de ne yazık ki 21. Yüzyılda hala devam ediyor."

"BİZ İZİN ALARAK DÜŞÜNMEYİZ"

"Aydını Türk halkına güvenilmez olarak gösteriyorlar" diyen Yalçın, şöyle konuştu:
"Biz buna karşı çıkıyoruz. Karakol bizim karakolumuz. Haftada bir gün değil her gün de geliriz. Ama mesele bu değil. Mesele bu aydın kıyımına son vermektir artık. Nasıl millletvekilliğinin bir kürsü dokunulmazlığı varsa artık aydınımızın, gazetecimizin, sanatçımızın söz söylemesine bir dokunulmazlık istiyoruz. Gerçeği yazana, gerçeği söyleyene mutlaka eziyet ediliyor. Ya hapse atılıyor ya işsiz bırakılıyor ya da katlediliyor.

Sonuç itibariyle ya da getiriliyor karakolda bakın ’güvenilmez bir adam imajı doğurmak’ isteniyor. Biz bunu kabul edemeyiz. Burada olmamızın sebebi bu. Aydınımıza güveneceğiz. Aydınımızın herşeyi yazıp, her şeyi söylemesini artık kabul edeceğiz. Biz düşünsel baharı bu ülkede böyle yaratırız. Yoksa gördüğünüz gibi çölleşiyoruz. Bir kez daha karakolun önünden de söylüyorum. Biz izin alarak düşünmeyiz. İzin alarak yazmayız. Gerçek neyse ve bedeli ne olursa olsun biz o gerçeğin yanında dururuz. Durmaya da devam edeceğiz."

"ONU MAHKEMEYE SORMANIZI RİCA EDİYORUM"

Bir gazetecinin, "Odatv’nin diğer sanıklarına böyle bir adli kontol tedbiri yok. Niçin size böyle bir şey konuldu sizce?" sorusu üzerine Yalçın,"Onu mahkemeye sormanızı rica ediyorum. Bu dava bir Soner Yalçın bir Odatv Davası değildir. Bu dava bir düşünce davasıdır. Bu dava bir gazetecilik davasıdır. Bu hepimizin davası. Kesinlikle ilk günden itibaren bir Soner Yalçın davası olarak görmedim. Hala da öyle görüyorum. Burada olmamın nedeni kesinlikle kişisel değildir" dedi.

Soner Yalçın, gazetecilerin diğer sorulara ise cevap vermedi. Yalçın daha sonra bir kafeye gelerek kitaplarını okuyucuları için imzaladı.

27 ARALIK 2012’DE TAHLİYE EDİLMİŞTİ

Odatv Davası’na bakan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, 27 Aralık 2012 tarhinde görülen duruşmada Soner Yalçın’ın tahliyesine karar vermişti. Mahkeme Heyeti, ayrıca Soner Yalçın’ın yurtdışına çıkışına yasaklamış, Yalçın’ın her çarşamba ikamet adresine en yakın polis merkezine giderek imza atmasına karar vermişti.(dha/Özkan Arslan -Serpil Kırkeser)


  http://www.radikal.com.tr/111503611150365

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  fikir ve ceza - semyılbekıt

  Bana göre aydının A'sı bile olamaz Soner Yalçın...insanların kökenlerini araştırıp bundan komplo teorileri devşiren bir kişi nasıl aydın olur anlamış değilim,çok çok komik...Tabi bu söylediklerim onun içeride kalmasını istediğim anlamına gelmiyor suçlu değilse doğru olanı çıkmasıdır hapisten fakat demokrat bir ülkede olsaydık Soner Yalçın başka suçlardan tutuklanırdı buna eminim...hangi suçlar mı,yazılarına bakmanız yeterli...

  Vah vah CHP'ye... - Ahmetepik

  Asıl acıklı olanı, CHP yönetiminin Küçük ve Yalçın ikilisinin ardından gidiyor gibi görünerek kendini komik duruma düşürmesidir!.. "Efendi 1-2" kitaplarında neyin vurgulandığını, satır aralarında ısrarla neyin ima edildiğini anlamayacak kadar cahil değiliz... Benim bildiğim böyle bir yaklaşımın adına bir şey denir ama asla sol denemez, asla...

  Aydın!!! - nitemtran

  Aydın, aydınlatma görevini üstlenmiş, alabildiğine sivil, en barışçı yöntemlerle halkını ötekileştirmeden, halkının ırkına, milletine bakmadan demokratikleşmeyi görev edinmiş muhalif rolü üstlenendir. S.Yalçın ise bırakın tarafsızlığı, her önüne geleni basının irreversibl gücünü kullanarak, sahte belgelerle yahudi soyundan geldiğini "ispatlayan" bir "araştırmacı gazeteci" rolü üstlenmiştir.TV'lerini bedavaya kapatmak için Sosyal demokratların liderine şantaj yapmak gibi çok da ahlaki olmayan yollara tevessül etmiştir.Salı verilmiştir ama davası hala devam etmektedir.Umarım olanlardan kendine ders çıkartır, basının gücünü kendi zenginliği için kullanmaz.Zira gerçek aydınlara her zaman kapımız açıktır.

  ... - Kharon

  Maşallah ne kadar aydını bol bir memleketiz. Her taraftan aydın fışkırıyor. Neyse. Ben Türk halkının bir bieryi olarak, onca yaptıklarınızdan sonra nasıl salıverildiniz anlamaya çalışırken, bu açıklamanızı okuduktan sonra ne düşüneceğimi bilemedim. Ne güzel herkez suçsuz memlekette, herkez aydın. yuppi

  Aydın - beardfish

  Soner Yalçın da Aydınsa bu Ülkede yandık. Kendini Aydın diye görüyor galiba. Tabi Soner Yalçını tanımıyanlar buna ideolojik olarak inanabilir ama tanıyanlar(galiba cok az kisi) zor.