Sonuç: Anadolu Üniversitesi'nin parası çoktu

ANKARA - YÖK, Anadolu Üniversitesi’nin (AÜ) 500 milyon lirasına el konulması haberlerine açıklık getirdi: Evet paraya el konuldu. Ama bu YÖK’ün değil, Maliye’nin kararıdır!
Açıköğrenim Fakültesi nedeniyle öğrenci sayısı 1 milyonu aşan üniversite Eskişehir’in gelişiminde motor işlevi gördü. Üniversiteye sınavlardan akan para bir süredir gündemdeydi.  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, aralık başında “O üniversitede çok para var. 1 katrilyon kuru paraları vardı. 250’si DPT’ye, 250’si bize, 500’ü bütçeye verildi” dedi.  YÖK üyesi Prof. Dr. Ali Ekrem Özkul dün konuya açıklık getirdi: “YÖK’ün değil, Maliye Bakanlığı’nın kararıdır. AÜ’nün çeşitli sınavlardan, banka sınavları gibi hizmetleri karşılığı bankada biriken parasıdır.”
Çalışma Bakanı Ömer Dinçer de TBMM’de “AÜ’nün yıllık geliri 432 milyon, gideri 182 milyon TL. Devlet AÜ’ye uzaktan eğitimle ilgili imtiyaz tanıdı. Bu imtiyazla elde ettikleri gelir toplam nakit 1 milyar 18 milyon TL. Bunun 500 milyonu yatırım ve Ar-Ge’de kullanmaları şartıyla yeni kurulan üniversitelere verildi” dedi. Üniversite yönetimi ise üniversite bütçesinin, AÜ öğrencileri için kullanılması gerektiğini savunuyor. (Radikal)